Աֆղանստանում թալիբները հարձակվել են ռազմաբազայի վրա և սպանել 70 մարդու
«Թալիբան» շարժման գրոհայիններն առնվազն 70 աֆղան զինծառայողի են սպանել Աֆղանստանի հյուսիսային Մազարի-Շարիֆ քաղաքի արվարձանում տեղակայված բազայի վրա հարձակմամբ,փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Աֆղանական իշխանությունների հաղորդմամբ՝ հարձակման ժամանակ գրոհայինների հագին եղել է կառավարական բանակի համազգեստ։
Երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ հարձակումը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ զինվորները դուրս էին գալիս բազայի տարածքի մզկիթից՝ ուրբաթօրյա աղոթքից հետո։
Թալիբներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ մահապարտների են կիրառել՝ բազայի պաշտպանության արտաքին պարագիծը ճեղքելու համար։
Մարտը շարունակվել է ողջ օրվա ընթացքում, զինվորականները կարծում են, որ զոհերի թիվը կաճի։ Թալիբների կողմից կորուստը կազմում է առնվազն 10 մարդ։

Талибы напали на афганскую военную базу и убили 70 человек
Боевики движения Талибан убили по меньшей мере 70 афганских военнослужащих на базе в пригороде Мазари-Шарифа на севере Афганистана, передает русская служба BBC.
По сообщениям афганских властей, во время нападения на военную базу они переоделись в форму правительственной армии.
Представитель вооруженных сил страны рассказал, что нападение произошло в тот момент, когда солдаты выходили из мечети на территории базы после пятничной молитвы. Боевики также расстреляли солдат, находившихся в столовой.
Талибы, в свою очередь, заявили, что использовали подрывников-самоубийц, чтобы прорвать внешний периметр обороны базы.