Ուժեղանում ենք միայն պոռոտախոսությամբ ու դրոշ վառելով. Արամ Մանուկյան
Այս օրն այն օրն է, երբ պետք է ամփոփես և նախագծես. Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը։
«Մեր ազգն ունի արդարության, արդար վճռի, պատմության սխալներն ուղղելու պատմական առաքելություն։ Եվ եթե չեն ճանաչել Ցեղասպանությունը, ուրեմն մեր սերունդները չեն կարողացել ճանաչել տալ։ Կա մի լուծում. միայն ուժեղ Հայաստանը կարող է լինել Ցեղասպանության ճանաչման երաշխավոր, այլ լուծում չկա», - ասաց Արամ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ ողորմալ ուրիշների՝ Ցեղասպանության ճանաչելու ակտը, թուլության նշան է։
«Դու պետք է լինես ուժեղ, կայացած, որպեսզի ուրիշներին պարտադրես ճանաչել քո արդար դատը։ Մինչդեռ Հայաստանը չի գնում այդ ճանապարհով։ Հայաստանը գնում է բացարձակապես այլ ուղղությամբ։ Այն իրավիճակը, որի մեջ այսօր հայտնվել է մեր ժողովուրդը, ուղղակի ողբերգական է։ 10 տարի առաջ Կիևյան կամրջից մինչև անմար կրակի ճանապարհն անցնում էինք 2-2,5 ժամում, այսօր մենք այդ ճանապարհն անցնում ենք 25 րոպեում», - նշեց Արամ Մանուկյանը։
Վերջինս նշեց, թե անկախության տարիները չեն օգտագործվել Հայաստանն ուժեղացնելու համար. «Ուժեղանում ենք միայն պոռոտախոսությամբ ու դրոշ վառելով։ Եվ դրոշ վառելն ու հայհոյելը դարձել են հայրենասիրության սիմվոլ։ Ամբողջ Կրթության նախարարությունը աշակերտներին առաջն արած բերում է թուրքերին հայհոյելու. սա չէ առաջխաղացման ճանապարհը։ Մենք գնում ենք սխալ զարգացման ճանապարհով, որը չի նպաստելու Ցեղասպանության ճանաչմանը», - եզրափակեց Արամ Մանուկյանը։
Ի դեպ, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչների հետ չէր եկել Ցեղասպանության հուշահամալիր։

Арам Манукян: Нужно быть сильным и состоявшимся, чтобы другие готовы были признать наше справедливое требование
24/04/2017 15:28
24 апреля – день, когда нужно подводить итоги и строить проекты, заявил сегодня журналистам в Мемориальном комплексе «Цицернакаберд» заместитель председателя партии «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян.
«Историческая миссия нашей нации в том, чтобы исправить ошибки истории, установить справедливость. Если Геноцид не признан, значит, нашим поколения не смогли добиться этого признания. Есть одно решение: только сильная Армения может быть гарантом признания Геноцида, иного решения нет», - сказал Арам Манукян.
По его словам, просить о признании факта Геноцида армян – это признак слабости.
«Нужно быть сильным, состоявшимся, чтобы другие были готовы признать твое справедливое требование. Однако Армения не идет по этому пути. Армения идет по совершенно иному пути. Ситуация, в которой мы сегодня оказались, – просто трагическая. Десять лет назад, нам приходилось проходить путь от большого Разданского моста (или мост Киевян) до Вечного огня за 2-2,5 часа, сегодня мы проходим этот путь на 25 минут», - отметил Арам Манукян.
Он отметил, что годы независимости не использовались для укрепления Армении. «Мы стали сильнее только в хвастовстве и сжигании флага. Сжигание флага и оскорбления стали символом патриотизма. Министерство образования учит школьников ругать и оскорблять турок, путь прогресса – не в этом. Мы идем по неправильному пути развития, который не способствует признанию Геноцида армян», - резюмировал Арам Манукян.
Кстати, первый президент Армении Левон Тер-Петросян с представителями АНК не пришел в Мемориальном комплексе «Цицернакаберд».