Էրդողանն իր նամակը կարող է օգտագործել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված հայկական ջանքերի դեմ. Հակոբ Չաքրյան
25/04/2017 18:33
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ ապրիլի 24-ի կապակցությամբ ուղերձը, չնայած ավելի բովանդակալից լինելուն, ձևական բնույթ էր կրում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը:
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ուղերձն ավելի բովանդակալից էր, քան նախորդ բոլոր նամակները: Սակայն, չպետք է մոռանանք, որ Արևմուտքում, նաև Միացյալ նահանգներում և ԵՄ-ում այս շրջանում հանրաքվեի հետ կապված Էրդողանին մեղադրում են խախտումների, իր միանձնյա իշխանությունն օրինականացնելու, դեմոկրատական սկզբունքերը ոտնահարելու մեջ: Ուստի, Էրդողանն այդ նամակով ի լուր աշխարհին ցույց է տալիս դեմոկրատական տեսանկյունից հայերին ընդառաջում: Երկրորդ՝ նա կարող է այդ նամակը հետագայում օգտագործել հայերի Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հայկական ջանքերի դեմ: Սակայն, ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականությունն այդ հարցում որևէ փոփոխություն չի կրել», - նշեց թուրքագետը:
Հ. Չաքրյանն անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ապրիլքսանչորսյան ուղերձին՝ ընդգծեց, որ պետք է ուշադրություն դարձնել ոչ թե այն բանին, որ Թրամփը կրկին չի կիրառել «ցեղասպանություն» եզրույթը, այլ նրան, որ այն արտահայտությունների միջոցով՝ նշելով տարեթիվը, երկիրը և զոհերի թիվը, սահմանում է հենց «ցեղասպանություն» կոնցեպտը:
Aysor.am-ի թղթակցի հարցին՝ իսկ ինչո՞ւ են ԱՄՆ նախագահները այդքան խուսափում հենց այդ բառից, թուրքագետը բացատրեց, որ Հայոց ցեղասպանությունն ազդեցության հավելյալ լծակ է Միացյալ նահանգների ձեռքում, արտասանելու դեպքում ԱՄՆ-ն այդ լծակը վայր կդնի:

Эрдоган может использовать это послание против усилий армян в направлении международного признания Геноцида – тюрколог
25/04/2017 19:46
Послание президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана местоблюстителю Константинопольского патриархата ААЦ архиепископу Араму Атешяну в связи с 24 апреля, хотя и было более содержательным, тем не менее, носило формальный характер, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Акоп Чакрян.
«Это послание президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана было содержательнее прошлых писем. Однако не следует забывать, что в связи с конституционным референдумом в Турции на Западе, а также в Соединенных Штатах и некоторых кругах ЕС обвиняют Эрдогана в нарушениях, легализации единоличного правления и нарушении демократических принципов. Посему Эрдоган этим письмом демонстрирует миру уступку армянам с точки зрения демократических принципов. Во-вторых, он может использовать в дальнейшем это письмо против усилий армян в направлении международного признания Геноцида. Однако, в целом, политика Турции по этому вопросу каких-либо изменений не претерпела», - отметил тюрколог.
Касаясь заявления президента США Дональда Трампа по случаю 102-ой годовщины Геноцида армян, Акоп Чакрян подчеркнул, что нужно обращать внимание не на то, что Трамп в очередной раз не использовал термин «геноцид», а на то, что с помощью этих высказываний, отмечая дату, страну и число жертв, устанавливает именно концепция геноцида.
На вопрос корреспондента Aysor.am, а почему президенты США так избегают этого термина, тюрколог уточнил, что Геноцид армян – это дополнительный рычаг в руках Соединенных Штатов и в случае его использования США утратят этот рычаг.