Անկարան Բրյուսելին կոչ է անում կողմնորոշվել Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության հարցում
Անկարան Բրյուսելին կոչ է անում վերջնականապես կողմնորոշվել՝ արդյոք Եվրոպական միությունը ցանկանո՞ւմ է Թուրքիային տեսնել որպես իր անդամի։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը՝ Bloomberg-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ՝ նշելով, որ Եվրոպան չի ձգտում կատարել իր վրա վերցրած պարտականությունները միգրացիոն հոսքերի սահմանափակման համաձայնագրի հետ կապված, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք Եվրոպական միությանը կոչ ենք անում ազնիվ լինել՝ մեր հնարավոր անդամակցության հետ կապված։ Սկզբի համար նրանք պետք է կողմնորոշվեն՝ արդյոք ցանկանու՞մ են մեզ այնտեղ տեսնել։ Թող նախ իրենք իրենց համար որոշեն դա, իսկ հետո մենք որոշումներ կընդունենք մուտք գործելու մեր ծրագրերի շուրջ», - ընդգծել է նա։
Յըլդըրըմի խոսքով՝ Եվրամիությունը «չի կատարում» իր խոստումները Թուրքիային ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ՝ ներգաղթյալների հոսքը վերահսկելու համար, և առաջխաղացում չկա նաև վիզային ռեժիմի թուլացման հարցում։
«Փախստականների հարցը լուծելու համար ֆինանսական օգնություն հատկացնելու ու վիզային ռեժիմի թուլացման ծրագիրը չի կատարվում։ Խոստացված 3 մլրդ եվրոյի փոխարեն մենք ստացանք միայն 790 մլն եվրո։ Այժմ մենք չենք պատկերացնում, որ ԵՄ պարտականությունները կկատարվեն», - ընդգծել է վարչապետը։

Анкара призывает Брюссель определиться по вопросу членства Турции в ЕС
Анкара призывала Брюссель окончательно определиться с тем, хочет ли Европейский Союз видеть Турцию в качестве своего члена. Об этом заявил премьер-министр Турции Бинали Йылдырым в интервью телеканалу Bloomberg, отметив, что Европа не стремится выполнять взятых на себя обязательств по соглашению об ограничении миграционных потоков, передает ТАСС.
«Мы призываем Европейский Союз быть честными в отношении нашего возможного членства. Для начала они должны определиться с тем, хотят ли они видеть нас там. Пусть сначала они решат для себя это, а потом и мы определимся с нашими планами по вступлению», - подчеркнул он.
По словам Йылдырыма, Евросоюз «не выполняет» свои обещания по предоставлению финансовой помощи Турции по контролю за потоком мигрантов и не продвигается в вопросе ослабления визового режима. «План предоставления финансовой помощи за решение вопроса с беженцами и ослабление визового режима - все это не выполняется. Вместо обещанных €3 млрд мы получили только €790 млн. Сейчас нам не представляется, что обязательства ЕС будут выполнены», - подчеркнул премьер-министр.