Կատալոնիայում հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում 9 մարդ է ձերբակալվել
Կատալոնիայի ոստիկանությունը հակաահաբեկչական գործողություն է անցկացրել Բարսելոնի նահանգի մի քանի բնակավայրերում, ձերբակալվել է 9 մարդ, հայտնել են իրավապահ մարմինները, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նախնական տվյալով՝ խոսքը վերաբերվում է Կատալոնիայում բնակվող Մարոկկոյի ութ հպատակների և մեկ իսպանացու: Նրանք բոլորը 30-40 տարեկան տղամարդիկ են: Ձերբակալվածներին մեղադրում են ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ կապեր ունենալու և կազմակերպված հանցավորության համար:
Գործողությունն անցկացվել է Իսպանիայի ազգային ոստիկանության և Բելգիայի իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությամբ: Կատարվել է 12 խուզարկություն: Ենթադրվում է, որ կալանավորվածներից մի քանիսը կապված են 2016 թվականին Բելգիայի մայրաքաղաքում իրականացված ահաբեկչական գործողություններին մասնակցության կասկածանքով ձերբակալվածների հետ:

В Каталонии в ходе антитеррористической операции задержаны девять человек
Каталонская полиция провела антитеррористическую операцию в нескольких населенных пунктах провинции Барселона, задержаны девять человек, сообщили в правоохранительных органах,  передает ТАСС.
По предварительным данным, речь идет о проживающих в Каталонии восьми подданных Марокко и одном испанце. Все они - мужчины в возрасте 30-40 лет. Задержанных обвиняют в связях с террористическими организациями и организованной преступностью. Операция прошла при сотрудничестве с национальной полицией Испании и правоохранительными органами Бельгии. Также отмечается, что было проведено 12 обысков.
Предполагается, что некоторые из задержанных связаны с арестованными по подозрению в причастности к терактам в бельгийской столице в 2016 году.