Սեուլը Փհենյանին խիստ միջոցներով է սպառնացել
Հարավային Կորեան Հյուսիսային Կորեային «անցյալից տարբերվող խիստ միջոցներով» է սպառնացել Փհենյանի «անխոհեմ սադրանքների» դեպքում, նշված է վարչապետ Հվան Գյո Անի հայտարարության մեջ, որը ժամանակավորապես կատարում է Հարավային Կորեայի նախագահի պարտականությունները, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Ռյոնհապին:
«Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ եթե դիմեն անխոհեմ սադրանքների՝ անտեսելով մեր կառավարության, ԱՄՆ-ի ևմիջազգային հանրության վճռական նախազգուշացումները, կբախվեն անցյալից տարբերվող խիստ միջոցների», - ասել է նա:
Գործակալության տեղեկությունով՝ «սադրանքներ» ասելով նկատի ունեն Փհենյանի կողմից միջուկային կամ հրթիռային փորձարկման հնարավոր անցկացումը:
Հվան Գյո Անը կարգադրել է Հարավային Կորեայում իշխանության առաջիկա փոխարինման նախաշեմին պահպանել մարտական պատրաստականության բարձր մակարդակը: Մայիսի 9-ին Հարավային Կորեայում նախատեսված են նախագահի արտահերթ ընտրություններ, որին, հասարակական կարծիքի հարցման համաձայն, պահպանողականները զիջում են ժողովրդավարական ուժերի թեկնածուներին:

Сеул пригрозил Пхеньяну жесткими мерами
Южная Корея пригрозила КНДР «отличными от прошлого жесткими мерами» в случае «безрассудных провокаций» Пхеньяна, говорится в заявлении премьер-министра Хван Гё Ана, временно исполняющего обязанности южнокорейского президента, передает РИА Новости со ссылкой на  Рёнхап.
«Северокорейские власти должны осознавать, что если они пойдут на безрассудные провокации, игнорируя решительные предупреждения нашего правительства, США и международного сообщества, они столкнутся с отличными от прошлого жесткими мерами», — сказал он.
По данным агентства, под «провокациями» имеется в виду возможное проведение Пхеньяном ядерного или ракетного испытания.
Хван Гё Ан распорядился поддерживать высокий уровень боеготовности в преддверии ожидаемой смены власти в Южной Корее. На 9 мая там намечены досрочные выборы президента, на которых нынешние консерваторы по опросам общественного мнения уступают кандидатам от демократических сил.