ԱՄՆ-ն հայ-թուրքական հարաբերություններում արդարության վերականգման համար ոչ մի հանձնառություն իր վրա չի վերցնում. Կիրո Մանոյան
26/04/2017 14:41
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ ապրիլի 24-ի կապակցությամբ ուղերձում իրականության հետ կապ չունեցող հաստատումներ կային, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
«Նամակում ոչ մի նորություն չկար, հակառակը՝ կային իրականության հետ կապ չունեցող հաստատումներ, մասնավորապես այն, որտեղ Էրդողանը նշում է, որ չի ցանկանում, որ հայերը Թուրքիայում իրենց երկրորդ կարգի քաղաքացի զգան, այնինչ՝ 10 տարվա ընթացքում առնվազն Թուրքիայում ապրող երկու հայ քաղաքացիների սպառնացել են: Այս ուղերձը պարզապես Էրդողանի ձևն է՝ ցույց տալու, որ ինքն ինչ-որ վերաբերմունք ունի հայության հանդեպ, սակայն, նամակում խոսքը միայն Թուրքիայի հայերի ցավերի մասին է, ոչ մի անդրադարձ չկա հայությանը պատճառած ցավերի և վնասների մասին», - նշեց Կ. Մանոյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ ապրիլի 24-ին Ստամբուլում փոքրաթիվ հայեր, Էրդողանի ուղերձից հետո, դիմել են նրան ու պահանջել, որ չծաղրի և ներողություն խնդրի:
Անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի ապրիլքսանչորսյան հայտարարությանը՝ Կիրո Մանոյանը նշեց, որ այս ուղերձը կրկնում է նախորդ ԱՄՆ նախագահների ուղերձները, ինչը նաև հաստատել է Թրամփի մամլո քարտուղարը՝ ասելով,  որ նախկինում էլ են այս բաներն ասվել:
Կիրո Մանոյանը նաև հավելեց, որ Թրամփի հայտարարության մեջ երևում է այն, որ ԱՄՆ-ն ցանկանում է աշխարհի քաղաքականությունից մեկուսանալ և հայ-թուրքական հարաբերություններում արդարության վերականգման համար ոչ մի հանձնառություն իր վրա չի վերցնում:

Киро Маноян: США не берут на себя обязательств по восстановлению справедливости в армяно-турецких отношениях
26/04/2017 16:35
В послании президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана местоблюстителю Константинопольского патриархата ААЦ архиепископу Араму Атешяну в связи с 24 апреля были утверждения, которые не имеют никакой связи с действительностью, Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель центрального офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
«В письме не было никакой новости, напротив, были не имеющие связи с реальностью утверждения, в частности в той части, где Эрдоган отмечает, что не желает, чтобы армяне чувствовали себя в Турции гражданами второго сорта. При этом в течение 10 лет как минимум угрожали двум живущим в Турции армянам. Это послание для Эрдогана просто способ показать, что у него есть какое-то отношение к армянам, однако в письме речь идет лишь о ранах армян Турции, нет никакого упоминания о страданиях и ущербе, причиненном всему армянскому народу», - отметил Киро Маноян.
Он также сообщил, что 24 апреля, после послания Эрдогана, в Стамбуле небольшое число армян обратились к нему, потребовав не издеваться и попросить прощение.
Касаясь обращения президента США Дональда Трампа по случаю 102-ой годовщины Геноцида армян, Киро Маноян отметил, что это заявление является повторением посланий прежних президентов США, что также подтвердил пресс-секретарь Белого дома Шон Спайсер, сказав, что предыдущие администрации использовали ту же лексику.
Киро Маноян также отметил, что как видно из заявления Дональда Трампа, США хотят изолироваться от мировой политики и не берут на себя никаких обязательств по восстановлению справедливости в армяно-турецких отношениях.