Դամասկոսի մերձակայքում գազատարը շարքից դուրս է եկել Իսրայելի ՌՕՈւ-ի հարվածի հետևանքով
Դամասկոսի արվարձաններում էլեկտրակայանին գազ մատակարարող գազատարը շարքից դուրս է եկել միջազգային օդանավակայանի շրջանին Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի հարվածի հետևանքով, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Al Arabiya-ին:
Ավելի վաղ, «Գուտա» կառավարամետ բժշկական կենտրոնի ակտիվիստները համացանցում հրապարակել էին գազատարի պայթյունի հոլովակը, որը վառելիք է մատակարարում Դամասկոսի մոտ գտնվող ՋԷԿ-ին:
Իսրայելի հետախուզության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ գիշերային հարվածը հասցվել է լիբանանյան շիական «Հիզբալլահ» կուսակցության զենքի պահեստին, որի գրոհայինները մարտնչում են սիրիական բանակի կողմում: Նա պարզաբանել է, որ Իսրայելը ձգտում է թույլ չտալ Սիրիայի տարածքով Իրանի կողմից «Հիզբալլահին» ժամանակակից սպառազինության փոխանցումը:
Իսրայելի և շիական միլիցիայի միջև վերջին դիմակայությունը տեղի է ունեցել 2006 թվականին՝ Հարավային Լիբանանում:
«Սուրիա ալ Էն» լրատվական պորտալի համաձայն՝ հզոր պայթյունների ձայնը լսելի է եղել ոչ միայն արվարձաններում, այլ նաև Դամասկոսում:
Սիրիայի ԶՈւ ներկայացուցիչը հինգշաբթի հայտարարել է, որ Իսրայելի ՌՕՈւ-ն հարձակվել է բանակային դիրքերից մեկի վրա, որը օդանավակայանից հարավ-արևմուտք է տեղակայված: Նրա խոսքով՝ ագրեսորները հրթիռներ են արձակել: Նա նաև նշել է, որ պայթյունների հետևանքով նյութական կորուստներ են կրել:
«Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ իսրայելական օդանավերը հրթիռներն արձակել են տեղական ժամանակով 03:50-ին՝ գտնվելով Գոլանի բարձունքների հարավային հատվածում:

Газопровод в окрестностях Дамаска выведен из строя ударом израильских ВВС
Газопровод, снабжающий электростанцию в окрестностях Дамаска, выведен из строя в результате удара израильских ВВС по району международного аэропорта сирийской столицы, сообщает ТАСС со ссылкой на телестанция Al Arabiya.
Ранее активисты проправительственного медиацентра «Гута» разместили в социальных сетях видеозапись взрыва трубопровода, по которому топливо поступает на ТЭЦ под Дамаском.
Министр разведки Израиля Исраэль Кац заявил, что ночной удар был нанесен по оружейному складу ливанской шиитской партии «Хезболлах», бойцы которой сражаются на стороне сирийской армии. Он пояснил, что Израиль стремится не допустить передачи Ираном современных вооружений «Хезболлах» через территорию Сирии. Последний конфликт между Израилем и шиитской милицией имел место в Южном Ливане в 2006 году.
Новостной портал «Сурия аль-Эн» свидетельствовал, что раскаты мощных взрывов были слышны не только на окраине, но и в самом Дамаске.
Представитель ВС Сирии в четверг заявил, что израильские ВВС атаковали одну из армейских позиций, расположенную к юго-западу от аэропорта, сообщает сирийское государственное информационное агентство САНА. По его словам, агрессоры выпустили ракеты. Он также отметил, что в результате последовавших взрывов нанесен материальный ущерб.
Телеканал «Аль-Маядин» уточнил, что израильские самолеты выпустили ракеты в 03:50 по местному времени (совпадает с московским), находясь в небе над южной частью Голанских высот.