ԵԽ-ն կլուծի ընտրություններից հետո Լե Պենին պատգամավորական անձեռնախմելիությունից զրկելու հարցը
Եվրախորհրդարանը կլուծի Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուներից մեկի՝«Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենին պատգամավորական անձեռնամխելիությունի զրկելու հարցն արդեն նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլից հետո, որը տեղի կունենա մայիսի 7-ին, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով RTL բելգիական հեռուստաալիքին։
Մարին Լե Պենին անձեռնամխելիությունից զրկելու հարցը մայիսին կփոխանցվի ԵԽ-ի իրավական հարցերով հանձնաժողով, իսկ հետո մի քանի ամիս անհրաժեշտ կլինի որոշում ընդունելու համար։
Չորեքշաբթի օրը Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին հաստատել է, որ Եվրախորհրդարանը սկսել է Լե Պենին պատգամավորական անձեռնամխելիությունից զրկելու գործընթացը։ «Համապատասխան հարցումը կհղվի Եվրախորհրդարանի պատասխանատու հանձնաժողով», - հայտարարել է նա։
Ֆրանսիայում դատական քննիչներն «Ազգային ճակատ»-ին կասկածում են այն բանում, որ կուսակցությունը իր աշխատակիցներին աշխատավարձ տվել է Եվրամիության հիմնադրամների հաշվին։

ЕП решит вопрос лишения Ле Пен депутатской неприкосновенности после выборов
Европарламент (ЕП) решит вопрос о лишении лидера «Национального фронта» и одного из двух кандидатов на пост президента Франции Марин Ле Пен депутатской неприкосновенности уже после завершения второго тура выборов главы государства, который пройдет 7 мая, сообщает ТАСС со ссылкой на  бельгийский телеканал RTL.
Вопрос о лишении неприкосновенности Марин Ле Пен будет передан в комиссию по юридическим делам ЕП в мае, затем потребуется несколько месяцев на принятие решения, отметил телеканал.
В среду председатель ЕП Антонио Таяни подтвердил, что Европарламент начал процедуру лишения Ле Пен депутатской неприкосновенности. «Соответствующий запрос  будет направлен в компетентную комиссию Европарламента», - заявил он.
Французские судебные следователи подозревают «Нацфронт» в том, что он организовал схему выплаты зарплат своим сотрудникам во Франции за счет фондов Евросоюза.