ՌԴ ՔԿ-ն հերքել է դեկտեմբերին Սև ծովն ընկած Տու-154-ի գերբեռնվածության մասին լուրերը
ՌԴ Քննչական կոմիտեն հերքել է մամուլում հրապարակված հաղորդագրություններն այն մասին, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարության Տու-154 ինքնաթիռը 2016 թվականի դեկտեմբերի 25-ին կործանվել է Սև ծովում գերբեռնվածության պատճառով: Այդ մասին ասված է գերատեսչության հաղորդագրությունում, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Ավիավթարի պատճառների մասին վերջնական որոշումը կկայացնեն ռազմական քննիչները՝ թռիչքատեխնիկական փորձաքննությունների անցկացումից հետո:
«Մամուլում հայտնված հաղորդագրությունը Տու-154 օդանավի գերբեռնվածության մասին, ինչն իբր դարձել է Սև ծովում աղետի պատճառ, չի համապատասխանում քրեական գործի նյութերին: ԶԼՄ-ներում հրապարակվող վարկածներն ինքնաթիռի կործանման հնարավոր պատճառների մասին հիմնված չեն փաստերի վրա և դրանց հեղինակների անձնական դատողություններն են», - հայտարարել է Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն:
Ապրիլի 26-ին ԶԼՄ-ները հայտնել են ինքնաթիռի 12 տոննայով գերբեռնվածության մասին:
Տու-154-ը վթարի է ենթարկվել Սոչիում դեկտեմբերի 25-ին: Օդանավը, որն ուղևորվում էր Լաթաքիա, անհետացել է ռադարներից փաստացիորեն թռիչքից անմիջապես հետո: Ինքնաթիռում եղել է 92 մարդ, նրանք բոլորը զոհվել են:

СК опроверг сообщения о перегрузке упавшего в Черное море Ту-154
Следственный комитет опроверг сообщения в прессе о том, что Ту-154 Минобороны потерпел крушение в Черном море 25 декабря 2016 года из-за перегрузки. Об этом говорится в сообщении ведомства, поступившем в редакцию «Ленты.ру» в четверг, 27 апреля, передает Lenta.ru.
Окончательное решение о причинах авиакатастрофы будет принято военными следователями после проведения комплекса летно-технических экспертиз.
«Появившееся заявление в прессе о перегрузке воздушного судна ТУ-154, которая якобы стала причиной катастрофы над Черным морем, не соответствует установленным фактическим обстоятельствам и материалам уголовного дела. Публикуемые в СМИ гипотезы о возможных причинах крушения самолета не опираются на факты и являются личными суждениями их авторов», — заявила официальный представитель СК Светлана Петренко.
26 апреля СМИ сообщили о перегрузке следовавшего в Сирию самолета на 12 тонн.
Ту-154 потерпел крушение под Сочи 25 декабря. Воздушное судно, которое направлялось в сирийскую Латакию, пропало с радаров практически сразу после взлета. На борту лайнера находились 92 человека. Все они погибли.