Ամենակարևորը ներգնա զբոսաշրջային հոսքերի ավելացումն է. քաղավիացիայի պետը՝ թուրքական «Պեգասուս»-ի մուտքի մասին
27/04/2017 13:05
Թուրքական «Պեգասուս» ավիաընկերության մուտքը հայկական շուկա ներգնա զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից Հայաստանի Հանրապետությանը տարածաշրջանում կպահի մրցակցային դիրքերում, Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը։
«Քանի որ մեր քաղաքացիները Թբիլիսիի օդանավակայանով որևէ տեղ ուղևորվելիս գրեթե 90 տոկոսով օգտվում էին Turkish Airlines-ի ծառայություններից, որոշ դեպքերում ասելով, թե շատ հարմարավետ է, տեսեք՝ ինչ լավ է, իսկ մեզ մոտ չկա, այժմ նաև մեզ մոտ կլինի», - նշեց Սերգեյ Ավետիսյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս հարցում իր համար ամենակարևորը ներգնա զբոսաշրջային հոսքերի ավելացումն է, քանի որ «Պեգասուսը» համարվում է եվրոպական ամենաակտիվ «լոուքոսթերներից» մեկը, որի աշխարհագրական ծածկույթը բավական լայն է։
«Կարծում եմ, որ սա մեծ հնարավորություն կստեղծի օտարերկրացիների համար Հայաստանի Հանրապետություն այցելություններ կազմակերպելու համար։ Իսկ գների և մնացածի մասին պետք է տեղեկանալ փոխադրողի պաշտոնական կայքէջից», - ասաց Սերգեյ Ավետիսյանը։
Հունիսի 1-ից շաբաթը 3 անգամ Ստամբուլից «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան թռիչքներ կիրականացնի թուրքական «Պեգասուս» ավիաընկերությունը:

Самое важное – это увеличение туристических потоков: Глава ГУГА о вступлении Pegasus Airlines на армянский рынок
27/04/2017 15:29
Вступление турецкой авиакомпании «Pegasus Airlines» на армянский рынок поспособствует конкурентоспособности Армении в регионе с точки зрения въездного туризма, заявил в ответ на вопрос корреспондента Aysor.am начальник Главного управления гражданской авиации Армении Сергей Аветисян.
«Поскольку, вылетая куда-нибудь из аэропорта Тбилиси, 90% наших граждан практически  пользуются услугами Turkish Airlines, заявляя в некоторых случаях, что это очень удобно, однако у нас этого нет, то сейчас появится и у нас», - отметил Сергей Аветисян.
Он подчеркнул, что в этом вопросе для него самое важное – это увеличение туристических потоков в Армению, поскольку «Pegasus Airlines» считается одним из самых активных лоукостеров, осуществляющих авиарейсы в европейские страны.
«На мой взгляд, это создает также широкие возможности для иностранцев в вопросе организации визитов в Армению. А о ценах и остальном можно узнать на официальном сайте авиаперевозчика», - заявил Сергей Аветисян.
С 1-го июня турецкая авиакомпания «Pegasus Airlines» приступит к реализации рейсов из Стамбула в Международный аэропорт «Звартноц». Рейсы будут осуществляться три раза в неделю.