Վենեսուելան կլքի Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը
Վենեսուելան շուտով կսկսի Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունից դուրս գալու գործընթացը: Այդ մասին լրատվամիջոցներին հայտնել է երկրի արտգործնախարար Դելսի Ռոդրիգեսը, ում կարծիքով, ընդհանուր գործընթացը շուրջ երկու տարի կտևի, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ռոդրիգեսը նախօրեին արդեն զգուշացրել էր, որ երկիրը նման որոշում կկայացնի, եթե ԱՊԿ-ն առանց իր հետ հաշվի նստելու Բոլիվիարական Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի շուրջ նիստ կայացնի:
Ապրիլի սկզբից հարավամերիկյան այս երկրում տեղի են ունենում թեժ հակաիշխանական ցույցեր նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ, որոնք հաճախ ոստիկանների հետ բախումներով են ավարտվում: Միայն ապրիլի 20-ին, ինչպես հայտնի է, 220-ից ավել մարդ է տուժել նմանատիպ բախումների հետևանքով:

Венесуэла покинет Организацию американских государств
Венесуэла начнет процедуру выхода из состава Организации американских государств, потому что не может мириться с нарушением норм этого регионального блока. Об этом в среду сообщила в своем Twitter министр иностранных дел Боливарианской Республики Дельси Родригес, передает ТАСС.
Родригес накануне предупредила, что Венесуэла может покинуть ОАГ, если этот региональный блок проведет заседание глав МИД по ситуации в Боливарианской Республике без ее согласия.
С начала апреля в южноамериканской стране проходят антиправительственные манифестации, которые нередко перерастают в столкновения с полицией. Только 20 апреля на манифестациях пострадали более 220 человек.