Թատերական ներկայացման չեք մասնակցում. ՍԴ նախագահի արձագանքը՝ Լևոն Զուրաբյանի եզրափակիչ ելույթին (Տեսանյութ)
28/04/2017 09:41
Սահմանադրական դատարանում Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի՝ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններն անվավեր ճանաչելու մասին դիմումի քննության ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում դաշինքի ներկայացուցիչ, ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ՍԴ-ի եռօրյա լսումները չափազանց կարևոր որակեց:
Նրա խոսքով՝ դրանք միտված էին բացահայտելու ԿԸՀ-ի և իրավապահ մարմինների կողմից ընտրությունների ժամանակ կատարված իրողությունները:
«Դատական քննության ընթացքում ապացուցվել է ՀՀԿ-ի կողմից պետական իշխանության լծակների և վարչական ռեսուրսի ապօրինի օգտագործումը, որը կրել է համատարած բնույթ և ազդել ընտրությունների վրա»:
Իր ելույթում Լ. Զուրաբյանը մեղադրեց ԿԸՀ-ին և դատախազությանը՝ պնդելով, որ նրանք ընտրախախտումների և ընտրակեղծարարությունների մի շարք դեպքեր են պարտակել: Զուրաբյանն ընդգծեց, որ, ՔՕ 154.2 հոդվածի համաձայն, ընտրակաշառքի մասին խոստումը ևս քրեորեն պատժելի է, մինչդեռ ԿԸՀ-ն արձանագրած դեպքերը դատախազություն չի ուղարկել:
Լ. Զուրաբյանը նաև կասկած հայտնեց առ այն, որ ԿԸՀ-ն բացատրություններ է ստացել դպրոցի տնօրեններից և մանկապարտեզների վարիչներից. «Տիգրան Մուկուչյանը չի կարող այդ հարցերին պատասխանել և հրաժարվում է տնօրեններից բացատրություն վերցված մարդկանց անուններն ասել, որովհետև ԿԸՀ-ն վարույթ չի իրականացրել և բացատրություն չի վերցրել նրանցից: Մուկուչյանն ակնհայտ ստում է և պարտակում իրողությունը», - նշեց նա:
Եզրափակելով խոսքը՝ Լ. Զուրաբյանը նշեց, որ վստահ է` ՍԴ-ն չի բավարարի դաշինքի հայցը, ոչ թե փաստերի անբավարար լինելու պատճառով, այլ որովհետև կոչված է սպասարկելու Հանրապետականի շահերը:
Զուրաբյանի խոսքից հետո դահլիճում ծափեր հնչեցին, իսկ ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդգծեց. «Թատերական ներկայացման չեք մասնակցում»: Ինչին Լ. Զուրաբյանն արձագանքեց. «Ես այս ֆարսին մասնակցելու որևէ ցանկություն չունեմ»:

Вы не на театральном представлении – Реакция председателя КС на заключительную речь Левона Зурабяна
Сегодня в ходе рассмотрения в Конституционном суде Армении иска блока «Конгресс – НПА» с требованием признать недействительными результаты парламентских выборов 2 апреля представитель блока, заместитель председателя «Армянского национального конгресса» Левон Зурабян заявил, что считает трехдневные слушания в КС очень важными.
По его словам, слушания были направлены на то, чтобы представить действия Центральной избирательной комиссии и правоохранительных органов во время выборов.
«В ходе судебного рассмотрения было доказано незаконное использование Республиканской партией Армении рычагов государственной власти и административного ресурса, которые носили повсеместный характер и повлияли на результаты выборов», - заявил Левон Зурабян.
В своем выступлении Левон Зурабян обвинил ЦИК и прокуратуру в том, что они прикрыли ряд случаев избирательных нарушений и фальсификаций. Зурабян подчеркнул, что согласно статье 154.2 Уголовного кодекса РА, обещание избирательной взятки также уголовно наказуемо, в то время как Центризбирком не направил эти случаи в прокуратуру.
Левон Зурабян также выразил сомнение в том, что ЦИК не получил объяснения от директоров общеобразовательных школ и детских садов. «Тигран Мукучян не смог ответить на вопросы и отказывается назвать имена тех лиц, которые брали объяснение у директоров, поскольку ЦИК не осуществлял производство и не брал у них объяснений. Мукучян явно лжет и прикрывает реальность», - отметил он.
Резюмируя, Левон Зурабян заявил, что уверен в том, что Конституционный суд не удовлетворит иск не из-за недостаточности фактов, а поскольку обслуживает интересы Республиканской партии.
После этих слов Левона Зурабяна в зале суда раздались аплодисменты, а председатель КС Гагик Арутюнян заявил: «Вы не на театральном представлении». В ответ на это Левон Зурабян отреагировал: «У меня нет никакого желания участвовать в этом фарсе».