Թուրքիան C-400 ձեռք բերելու վերաբերյալ համաձայնության է եկել Ռուսաստանի հետ
Թուրքիան ընդհանուր առմամբ համաձայնության է եկել Ռուսաստանի հետ С-400 զենիթահրթիռային համալիր ձեռք բերելու շուրջ: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլուտ Չավուշօղլին: РИА Новости-ի տվյալով՝ այժմ բանակցություններն ընթանում են գնի վերաբերյալ:
«Սկզբունքորեն պայմանավորվել ենք С-400 համալիր գնելու շուրջ», - հայտարարել է նախարարը՝ հավելելով, որ Թուրքիան ցանկանում էր ՆԱՏՕ-ի երկրներից ձեռք բերել ՀՕՊ համակարգեր, սակայն գործարքը չի կայացել անդամ երկրների դիրքորոշումների պատճառով:
Նախօրեին ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ մայիսի 3-ին կայանալիք Պուտին-Էրդողան հանդիպման ընթացքում կողմերը հնարավոր է քննարկեն է С-400-ի առաքման մասին:

Турция договорилась с Россией о покупке С-400
Турция в целом договорилась с Россией о покупке зенитно-ракетного комплекса С-400, сообщили турецкие СМИ со ссылкой на министра иностранных дел страны Мевлюта Чавушоглу. По данным РИА Новости, переговоры идут уже о цене.
«Принципиальное соглашение о российском комплексе С-400 достигнуто», - заявил Чавушоглу по возвращении из Узбекистана. По словам министра, Турция хотела купить комплексы ПВО у стран НАТО, однако сделка не состоялось из-за позиции партнеров.
Накануне пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков сообщил, что на переговорах в Сочи 3 мая президенты России и Турции могут обсудить поставки С-400.