ԳԴՀ ֆիննախ. Բրիտանիան ԵՄ արտոնությունները չպետք է պահպանի Brexit-ից հետո
Եվրամիությունից դուրս գալու գործընթացն ավարտվելուց հետո Մեծ Բրիտանիան չպետք է նույնպիսի իրավունքներ ունենա, ինչպիսին միության մյուս 27 անդամ երկրները: Այս մասին Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն հայտարարել է Funke  մեդիա խմբի մեջ մտնող պարբերականներին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այն արտոնությունները, որոնք մյուս երկրները չունեն, դուրս գալուց հետո չպետք է ունենա նաև Մեծ Բրիտանիան: Ոչ մի բան անհատույց չի լինում: Բրիտանացիները սա պետք է իմանան», - ասել է նախարարը:
Շաբաթ Բրյուսելում տեղի կունենա առաջին պաշտոնական գագաթնաժողովն առանց Մեծ Բրիտանիայի, որի ընթացքում ակնկալվում է, որ ԵՄ առաջնորդները հավանության կարժանացնեն Brexit-ի բանակցությունների մեկնարկի միության ռազմավարությունը:

Минфин ФРГ: Британия не должна сохранить привилегии ЕС после Brexit
Великобритания, после того, как процесс выхода из Европейского союза будет завершен, не должна иметь такие же права, как и оставшиеся 27 стран-членов сообщества. Об этом заявил министр финансов ФРГ Вольфганг Шойбле в опубликованном в субботу интервью газетам, входящим в немецкую медиагруппу Funke, передает ТАСС.
«Привилегий, которых нет у других стран,  не должно быть и у Великобритании после ее выхода. Безвозмездно ничего не бывает. Британцы должны это знать», - сказал глава ведомства.
В Брюсселе в субботу состоится первый официальный саммит без Великобритании, на которой лидеры ЕС, как ожидается, одобрят стратегию сообщества для начала переговоров по Brexit.