Ալբանիայի նոր նախագահ է ընտրվել սոցիալիստ Իլիր Մետան
Ալբանիայի խորհրդարանի խոսնակ, Հանուն ինտեգրացիայի սոցիալիստական շարժման առաջնորդ Իլիր Մետան ուրբաթ ընտրվել է երկրի նախագահի պաշտոնում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ալբանիայի նախագահն ընտրվում է խորհրդարանի կողմից՝ հինգ տարի ժամկետով և առավելապես արարողակարգային գործառույթներ է իրականացնում: 140 պատգամավորներից կողմ են քվերակել 87-ը, դեմ՝ 2-ը:
Մետան եվրոպամետ դիրքորոշում ունի: Վարչապետ Էդի Ռաման նրան բնութագրել է որպես մարդու, ով  «մուտք ունի ամենուր, շփվում է  բոլորի հետ և արտահայտում է իր դիրքորոշումը»:
Նորընտիր նախագահը ծնվել է 1969 թվականի մարտի 24-ին:  23 տարեկանում Սոցիալիստական կուսակցությունից պատգամավոր է  ընտրվել:

Новым президентом Албании избран социалист Илир Мета
Спикер парламента Албании, глава Социалистического движения за интеграцию Илир Мета был избран в пятницу седьмым президентом страны, передает РИА Новости.
Президент Албании избирается парламентом на пятилетний срок и исполняет преимущественно церемониальные функции. Президент был избран в четвертом круге голосования при 87 голосах «за» и двух голосах «против» (из 140).
Мета занимает проевропейскую позицию, а премьер Эди Рама охарактеризовал его как «идеальное решение» и как человека, «имеющего доступ везде, разговаривающего со всеми и открыто высказывающего свою позицию».
Новоизбранный президент родился в регионе Скрапар на юге Албании 24 марта 1969 года. В 23 года стал депутатом парламента от Социалистической партии.