Ռիո դե Ժանեյրոյում ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ է կիրառել
Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի ռազմական ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ և ռետինե փամփուշտներ է կիրառել ցուցարարներին ցրելու նպատակով, ովքեր հանդես են գալիս ընդդեմ կենսաթոշակային և աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխումների, փոխանցում է ТАСС-ը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները ավերել են բանկերից մեկի մասնաճյուղը, այրել են բարիկադները: Ցույցերի տարածքում գտնվող առևտրային կետերը փակված են: Ավելի վաղ նմանօրինակ ակցիայի 16 մասնակից ձերբակալվել էր Սան Պաուլոյում: Ընդհանուր առմամբ, Բրազիլիայում համազգային բողոքի ցույցերին մասնակցել է շուրջ 40 մլն մարդ:
Բրազիլիայի խորհրդարանի ստորին պալատն ապրիլի 27-ին հավանություն է տվել աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումների փաթեթեին, որն առաջարկել էր երկրի նախագահ Միշել Թեմերը: Փաստաթուղթն առաջարկում է դադարեցնել արհմիությունների համար հարկի պարտադիր վճարի պահանջը, թույլ տալ գործատուին կեսօրվա ընդմիջումը մեկից կրճատել կես ժամի, ինչպես նաև տասներեքերորդ աշխատավարձը վճարել մաս-մաս, այլ ոչ թե միանգամից: Նախատեսվում է նաև թոշակի գնալու մինիմալ տարիք սահմանել 65-ը` տղամարդկանց համար, և 62-ը` կանանց համար:

В Рио-де-Жанейро полиция разогнала протестующих против реформ с помощью слезоточивого газа
Военная полиция Рио-де-Жанейро применила слезоточивый газ и резиновые пули для разгона митингующих, выступающих против пенсионной реформы и реформы трудового законодательства, передает ТАСС.
Участники акции протеста подожгли на этой улице баррикады из покрышек: Ранее 16 человек были задержаны в ходе аналогичной акции в Сан-Паулу. Всего в общенациональной забастовке в Бразилии приняли участие около 40 млн человек.
27 апреля нижняя палата парламента Бразилии одобрила проект реформы трудового законодательства, предложенной президентом страны Мишелом Темером. Документ, в частности, предлагает отменить требование об обязательной уплате налога на содержание профсоюзов, разрешить работодателю сокращать обеденный перерыв с часа до получаса, а также выплачивать тринадцатую зарплату, которая в соответствии с бразильским законодательством является обязательной, частями, а не единовременно. Речь идет о реформе, в соответствии с которой в Бразилии предлагается установить минимальный возраст для выхода на пенсию на уровне 65 лет для мужчин и 62 - для женщин.