Այդ դրամը վճարելու է համայնքային ինստիտուտը, այլ ոչ թե թեկնածուն կամ քաղաքական ուժը. Նիկոլ Փաշինյանը՝ 15 000 դրամի սոցիալական աջակցության մասին
10/05/2017 14:59
«Ելք» դաշինքի քաղաքապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է՝ ընտրակաշառքից հրաժարված քաղաքացիներին 15 000 դրամ տրամադրելը հակաօրինական տարր չի պարունակում: Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ընդգծեց, որ ավագանու ընտրություններում «Ելք»-ի հաղթանակից հետո Երևան քաղաքի բյուջեն 30-40 մլրդ դոլարով կավելանա:
«Ովքեր այս ուղերձն ընդունում են և Երևան քաղաքում արդյունավետ ու ժողովրդական իշխանություն ձևավորում, նպաստում են, որ Երևան քաղաքի բյուջեն 30-40 միլիարդով ավելանա», - ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե արդյոք սա Ընտրական օրենսգրքի խախտում չէ, որով ընտրողներին դրամ խոստանալը դիտարկվում է որպես ընտրակաշառք, Փաշինյանը հակադարձեց, որ եթե այդպես լինի, ապա պետք է ոչ ոք աշխատավարձերի, թոշակների բարձրացում և այլ խոստումներ չտար:
«Եթե այդպես լինի, Երևանի ավագանու ընտրությունները և մնացած բոլոր ընտրությունները պետք է չեղյալ արվեն, որովհետև հիմա, օրինակ, Տարոն Մարգարյանն էլ ասում է՝ տրանսպորտի համակարգը կլավացնենք, բակն ու վերելակը կվերանորոգենք», - ընդգծեց Փաշինյանը:
Վերջինս նաև հավելեց, որ խոստացվող 15 000 դրամներն իրենք չեն պատրաստվում վճարել իրենց հաշվին.
«Մենք չենք խոստանում, որ մարդկանց դրամ ենք վճարելու, այլ խոստանում ենք Երևան քաղաքի բյուջեում փոփոխություններ իրագործել: Այդ դրամը վճարելու է համայնքային ինստիտուտը, այլ ոչ թե թեկնածուն կամ քաղաքական ուժը», - նշեց նա:

Эти деньги будут выплачены из городского бюджета – Никол Пашинян о социальной помощи в размере 15 000 драмов
10/05/2017 16:39
Кандидат в мэры Еревана от блока «Елк» Никол Пашинян утверждает, что предложение о предоставлении социальной помощи в размере 15 000 драмов отказавшимся от избирательных взяток гражданам – не содержит незаконных элементов. В ходе встречи с журналистами Никол Пашинян подчеркнул, что после победы блока «Елк» на выборах Совета старейшин бюджет Еревана увеличиться на 30-40 млрд. долларов.
«Те, кто примет это послание и сформирует в Ереване эффективную и народную власть, посодействуют тому, чтобы  бюджет города увеличился на 30-40 млрд.», - сказал он.
На замечание, не является ли это нарушением Избирательного кодекса РА, согласно которому обещание денег избирателям считается избирательной взяткой, Никол Пашинян отреагировал, что в таком случае никто не должен обещать повышения зарплат и пенсий.
«Если так, то выборы в Совет старейшин Еревана и все остальные выборы должны быть признаны недействительными, поскольку сейчас, к примеру, Тарон Маргарян заявляет, что улучшит транспортную систему, отремонтирует дворы и лифты», - подчеркнул Пашинян.
Он также добавил, что обещанные 15000 драмов они не собираются платить за счет собственных средств.
«Мы не обещаем, что заплатим этим людям деньги, мы обещаем внести изменения в бюджет города Еревана. Эти деньги выплатит общинный институт, а не кандидат или политическая сила», - отметил он.