ԵԱՀԿ ՄԽ առաջին հասցեական արձագանքը. Ադրբեջանը հրթիռային կրակ է բացել շփման գծի երկայնքով
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ։
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ համանախագահները նշել են, որ տարբեր հավաստի աղբյուրներից հավաքած տեղեկության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը հրթիռային կրակ են բացել (ղարաբաղա-ադրբեջանական - Aysor.am) շփման գծի երկայնքով՝ հարված հասցնելով ռազմական տեխնիկային։
«Մայիսի 16-ի երեկոյան և մայիսի 17-ին հայկական Զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով։ Երկու կողմերի նման գործողությունները հրադադարի ռեժիմի զգալի խախտում է և տագնապի առիթ», - նշել են համանախագահները։
«Այս իրադարձությունների պատճառների, դրա հետևանքով զոհերի կամ վնասների մասին իրարամերժ տեղեկություններ են հաղորդվում։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը շարունակում են հավաքագրել լրացուցիչ տվյալներ ու նյութեր՝ կատարվածի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու համար։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները դատապարտում են հրադադարի ռեժիմի խախտումները, որոնք արձանագրվել են վերջին օրերին ու կոչ անում կողմերին անել հնարավորը՝ հակամարտության գոտում հետագա հնարավոր էսկալացիայից խուսափելու համար», - ընդգծել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները։

Первое адресное заявление МГ ОБСЕ: Азербайджан произвел ракетный обстрел и получил ответ от армянских сил
18/05/2017 23:26
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию выступили с заявлением.
«Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения (карабахских и азербайджанских сил - Aysor.am), нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу», - говорится в заявлении.
Посредники отмечают, что существуют противоречивые сообщения о целях недавних ударов, а также о жертвах и нанесенном ущербе.
«Сопредседатели Минской группы и личный представитель действующего председателя ОБСЕ продолжают собирать дополнительные данные для более полной и точной информации о текущей ситуации. Сопредседатели осуждают нарушения режима прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта», - отмечается в заявлении.