Չինաստանում 2016-ին ի հայտ է բերվել 2 մլն վնասակար բջջային ծրագիր
Մոտ 2 մլն վնասակար ծրագրեր, որոնք ստեղծվել են բջջային սարքերի վրա հարձակման համար, ի հայտ են բերվել չինացի մասնագետների կողմից 2016 թվականին։ Դա 39 տոկոսով գերազանցում է 2015 թվականի ցուցանիշը։ Այս մասին հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը՝ հղում անելով Կիբերսպառնալիքների հակազդման չինական կենտրոնի (CNCERT) զեկույցին, փոխանցում է ТАСС-ը:
CNCERT-ի ավագ ինժեները հայտնել է, որ 2016 թվականին Չինաստանում հաշվվել է 2.3 մլրդ բջջային սարք, որից 1.9 մլրդը աշխատում է Android օպերացիոն համակարգով, միայն 30 միլիոնն է աշխատում IOS համակարգով։
Դրա հետ մեկտեղ նա հավելել է, որ 99.9 տոկոս դեպքերում հարձակման են ենթարկվում հենց Android օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերի տերերը։

В 2016 году в КНР было создано 2 млн новых вредоносных программ
Число выявленных в 2016 году новых вредоносных программ, предназначенных для атак на мобильные устройства в китайском сегменте интернета, составило около 2 млн. Это на 39% превысило аналогичный показатель предыдущего года, говорится в обнародованном  докладе Китайского национального центра интернет-безопасности (CNCERT), передает ТАСС.
Старший инженер CNCERT  заявил, что в Китае насчитывает около 2,3 млрд мобильных устройств, из которых 1,9 млрд работают на системе Android. Еще 310 млн устройств на операционной системе iOS.
Большинство из выявленных 2,05 млн вредоносных программ написаны для совершения атак на системы Android.