Իմ՝ մանդատ վերցնելու իրավունքը դեռ չի ծագել. Գևորգ Պետրոսյան
«Ծառուկյան» դաշինքի ներկայացուցիչ, ՀՀ սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Գևորգ Պետրոսյանն այս պահին բարոյական չի համարում խոսել պատգամավորական մանդատը վերցնելու հարցի շուրջ։
«Եթե մանդատը կազատվի, նոր միայն կարող եմ խոսել։ Ես բարոյական առումով ճիշտ չեմ համարում այդ մասին խոսել այս պահին», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գևորգ Պետրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե պատրաստվո՞ւմ է վերցնել պատգամավորական մանդատը։
Նրա խոսքով՝ իր կողմից մանդատը վերցնելու իրավունքը կարող է ծագել, երբ դրանից հրաժարված պատգամավորները, ըստ օրենքի, երկրորդ անգամ ևս պնդեն իրենց հրաժարականը։
«Մանդատ վերցնելու իմ իրավունքը երբ ծագի, այն ժամանակ կքննարկեմ պարոն Ծառուկյանի հետ և հետո միայն ինչ ինքն ասաց, կանեմ», -ասաց Պետրոսյանը։
Դիտարկմանը, թե մեծ հաշվով ինքը դեմ չէ խորհրդարան գնալուն, Պետրոսյանը արձագանքեց. «Իհարկե, դեմ չեմ գնալ խորհրդարան, եթե դեմ լինեի, չէի ընդգրկվի «Ծառուկյան» դաշինքի ցուցակում»։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ «Ծառուկյան» դաշինքի տարածքային ցուցակներով ընտրված պատգամավորներ Խաչիկ Մանուկյանը, Արտյոմ Ծառուկյանը և Հարություն Ղարագյոզյանը մայիսի 19-ին հրաժարականի դիմում էին ներկայացրել ԱԺ նախագահին և եթե պատգամավորները մեկ շաբաթ անց հետ չվերցնեն ինքնաբացարկի դիմումները, ապա դրանք կհամարվեն ընդունված։
Նկատենք, որ Գևորգ Պետրոսյանը կարող է փոխարինել Արտյոմ Ծառուկյանին, քանի որ թիվ 1 ընտրատարածքում Արտյոմ Ծառուկյանից հետո ամենաշատ ձայներ հավաքել էին Արթուր Մամոյանը (5612), Ալիկ Եղիկյանը (2388), Արման Աբովյանը (1583), Արայիկ Կեսոյանը (1485), ովքեր, սակայն, ընտրություններից հետո ինքնաբացարկի դիմումներ էին ներկայացրել ԿԸՀ, որոնք ընդունվել էին։
Իսկ ահա Խաչիկ Մանուկյանին թիվ 7 ընտրատարածքից կարող է փոխարինել Նորա Առուստամյանը, քանի որ այս ընտրատարածքի հաջորդ ամենաշատ ձայներ հավաքած թեկնածու Լյովա Խաչատրյանը ավելի շուտ ինքնաբացարկի դիմում էր ներկայացրել ԿԸՀ։ Նորա Առուստամյանը հավաքել էր 4773 ձայն:
Ինչ վերաբերում է թիվ 3 ընտրատարածքից ընտրված և հետո ինքնաբացարկ հայտնած Հարություն Ղարագյոզյանին, ապա նրան կարող է փոխարինել Հակոբ Նազարյանը, որը այս ընտրատարածքում հավաքել է 3569 ձայն:

Геворг Погосян: Когда придет время, тогда и обсужу вопрос мандата
Представитель «Блока Царукян», экс-министр труда и социальных вопросов Геворк Петросян считает морально неприемлемым обсуждать вопрос депутатского мандата.
«Можно говорить об этом тогда, когда освободится мандат. Я не считаю правильным говорить сейчас об этом», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Геворк Петросян.
По его словам, он может взять мандат тогда, когда отказавшиеся от этого депутаты, согласно закону, второй раз подтвердят свой отказ.
«Когда придет время, тогда и обсужу с господином Царукяном и сделаю, что он скажет», - сказал Петросян.
На замечание, в сущности, он ведь не против деятельности в парламенте, Геворк Петросян отреагировал: «Конечно, я не против пойти в парламент. Если был бы против, не вошел бы в список "Блока Царукян"».
Ранее Aysor.am сообщал, что представители парламентской фракции «Царукян» Арутюн Карагезян, Артем Царукян и Хачик Манукян 19 мая в соответствии с законом РА «Регламент Национального Собрания» представили председателю парламента Армении заявления о сложении своих полномочий. Если депутаты в течение недели не заберут заявления о самоотводе, то они будут считаться принятыми.
Отметим, что Геворк Погосян может заменить Артема Царукяна, поскольку после него в избирательном округе №1 большее количество голосов набрали Артур Мамоян (5612), Алик Егикян (2388), Арман Абовян (1583), Араик Кесоян (1485), которые после выборов представили в ЦИК Армении заявления о самоотводе.