Թայվանը դարձել է Ասիայում առաջին վայրը, որտեղ օրինականացրել են միասեռ ամուսնությունները
Թայվանը դարձել է Ասիայում առաջին վայրը, որտեղ հնարավոր է դարձել միասեռ ամուսնությունների կնքումն այն բանից հետո, երբ մայիսի 24-ին Գերագույն դատավորների խորհուրդը վճիռ է կայացրել այդ միությունների օրինականացման օգտին, հայտնել է South China Morning Post հրատարակությունը, փոխանցում է РИА Новости-Ն:
14 դատավորներից բաղկացած խորհուրդը որոշել է, որ Քաղաքացիական օրենսգրքի 972-րդ հոդվածն այն մասին, թե ամուսնությունը «տղամարդու և կնոջ միությունն» է, հակասում է Թայվանի Սահմանադրությանը, նշել է հրատարակությունը:
Միասեռ միությունների օրինականացման վերաբերյալ բանավեճերը Թայվանում շարունակվում են 2003 թվականից, երբ կառավարությունն առաջարկեց այդ գաղափարը: Այդ հարցի շուրջն անհաշտելի հակասությունները զանգվածային բողոքների պատճառ էին դառնում:

Тайвань стал первым местом в Азии, где власти узаконили однополые браки
Тайвань стал первым местом в Азии, где стало возможным заключать однополые браки, после того, как Совет верховных судей в среду вынес решение в пользу легализации этих союзов, сообщает издание South China Morning Post, передает РИА Новости.
Совет, состоящий из 14 судей, постановил, что статья 972 Гражданского кодекса о том, что брак – это «союз между мужчиной и женщиной»  противоречит конституции Тайваня, отмечает издание. Дебаты о легализации однополых союзов продолжаются на Тайване с 2003 года, когда эта идея была предложена правительством.