Թուրքիան վետո է դրել Ավստրիայի հետ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության վրա
Թուրքիան վետո է դրել Ավստրիայի հետ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության վրա՝ փորձելով արգելափակել պետության համագործակցությունը ևս տասը երկրի հետ, որոնք անդամակցում են դաշինքին: Որպես պատասխան միջոց՝ ՆԱՏՕ-ի անդամները որոշում են կայացրել փոխել պետությունների միջև համագործակցության ընթացակարգը՝ թույլատրելով երկկողմանի գործընկերություն, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Դաշինքի ներկայացուցիչն ասել է, որ համագործակցությունը կշարունակվի՝ չնայած թուրքական վետոյին: Ավստրիան չի հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի անդամ, բայց սերտ համագործակցում է ռազմական դաշինքի հետ: Ավստրիան խստորեն դատապարտել է Թուրքիայի նման որոշումը՝ այն որակելով անպատասխանատու:
«Թուրքիայի անպատասխանատու վարքը միայն ամրապնդում է վստահությունն առ այն, որ Թուրքիան հեռու է նրանից, որ դառնա Եվրամիության մի մաս», - ասվում է Ավստրիայի պաշտպանության նախարարի հայտարարությունում:

Турция наложила вето на сотрудничество НАТО с Австрией
Турция наложила вето на сотрудничество НАТО с Австрией, в результате чего сотрудничество альянса будет заблокировано еще с четырьмя десятками стран. В качестве ответной меры члены Североатлантического альянса приняли решение изменить процедуру сотрудничества между государства, разрешив двустороннее партнерство, передает русская служба BBC.
Представитель НАТО заявил, что сотрудничество будет продолжено, несмотря на турецкое вето. Австрия не является членом НАТО, но тесно сотрудничает с военным блоком.Австрия осудила это решение, назвав его безответственным.
«Безответственное поведение Турции только укрепляет уверенность в том, что Турция еще очень далека от того, чтобы быть частью Евросоюза», - говорится в заявлении министра обороны Австрии Ганса Питера Доскозила.