Նախագահն Իգնատի Առաքելյանին հանձնարարել է հստակ ժամանակացույցով հատուկ թիրախային ծրագրեր մշակել
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանն այսօր զեկուցել է նախարարությունում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտի գերակա խնդիրների, իրականացվող պետական աջակցության նպատակային ծրագրերի մասին:
Իգնատի Առաքելյանը զեկուցել է, որ ընթացիկ տարում շարունակվել է հողօգտագործողներին մատչելի գներով պարարտանյութերի, դիզելային վառելիքի, սերմացուների, սուբսիդավորվող վարկերի տրամադրման ուղղությամբ աշխատանքը, կատարված խնայողությունների հաշվին մեկնարկել են նաև նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են ոլորտի զարգացմանը:
Նախագահը հանձնարարել է առաջ մղել գյուղատնտեսական մրցունակ ապրանքների արտահանման խթանմանը, ներմուծվող հիմնական գյուղատնտեսական մթերքների տեղական արտադրանքով փոխարինմանը, գյուղտեխնիկայի պարկի արդիականացման և գյուղատնտեսական աշխատանքների մեքենայացման նպատակով գյուղտեխնիկայի տրամադրման լիզինգի իրականացմանը, ինչպես նաև գյուղացիական տնտեսությունների եկամուտների ավելացմանն ու աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը նպատակաուղղված ծրագրերը:
Նախարարի պաշտոնակատարին հանձնարարվել է նաև հստակ ժամանակացույցով հատուկ թիրախային ծրագրեր մշակել և շարունակել աշխատանքը ոռոգման կաթիլային համակարգի, հակակարկտային ցանցերի ներդրման նպատակով գյուղացիական տնտեսություններին մատչելի ռեսուրսներով ապահովելու, պտղատու ինտենսիվ այգիների հիմնման խթանման ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Իգնատի Առաքելյանը Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերի մասին, որոնք հնարավորություն կընձեռեն խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում զարգացում ապահովել, բարելավել գինու արտադրանքի որակը, բարձրացնել հայկական գինու ճանաչելիությունը և խթանել արտահանումը:
Նախարարի պաշտոնակատարի զեկույցը ներառել է նաև ապահովագրական համակարգի ներդրման, մթերման գործընթացի կանոնակարգման, անտառպահպանական ծառայությունների ծրագրի իրականացման, ինչպես նաև Սևանա լճի ավազանում ձկան և խեցգետնի պաշարների պահպանության և արդյունավետ օգտագործման ծրագրերի ընթացիկ ու ակնկալվող արդյունքները, տոհմային անասնաբուծության, սերմնաբուծության և սերմնարտադրության համակարգի խթանմանն ուղղված ծրագրերի մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Հանրապետության Նախագահի կողմից գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատարին զեկուցված հարցերի վերաբերյալ տրվել են նաև մի շարք այլ հանձնարարականներ:

Президент Армении дал Игнатию Аракеляну поручения разработать целевые программы с четким графиком
Исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян сегодня в ходе рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном представил доклад о реализуемых в ведомстве структурных реформах, приоритетах в сельскохозяйственной сфере и осуществляемых при государственной поддержке целевых программах.
Как передает пресс-служба главы государства, И.Аракелян отметил, что в текущем году были продолжены работы по предоставлению земледельцам доступных в ценовом плане удобрений, дизельного топлива, семян, субсидированных кредитов. По его словам, за счет накопленных сбережений дан старт новым программам, нацеленным на развитие сферы.
После этого президент С.Саргсян дал ряд поручений по стимулированию экспорта сельскохозяйственной продукции, импортозамещению, модернизации парка сельхозтехники, реализации программ по увеличению прибыли и повышению эффективности работ в сельском хозяйстве.
И.о. министра поручено также с четким графиком разработать целевые программы и продолжить работу в направлении обеспечения фермерских хозяйств доступными ресурсами по внедрению системы капельного орошения, сетей противоградовой защиты, реализации программ по стимулированию создания плодовых садов.
И.Аракелян на встрече с президентом Армении сообщил о  реализуемых Фондом виноградарства и виноделия Армении программах, которые позволят обеспечить развитие в сфере, улучшить качество вина, повысить узнаваемость армянского вина и стимулировать экспорт.
Доклад и.о. главы Минсельхоза Армении касался также внедрения системы страхования, регулирования процесса закупок, реализации программы лесоохранных мероприятий, результатов программ по охране и эффективному использованию рыбных ресурсов в бассейне озера Севан и др. Глава государства дал соответствующие поручения.