Նախագահը երկրի անվտանգության տեսլականը ներկայացրել է երկարաժամկետ և ռազմավարական ուղղություններով. Շարմազանով
24/05/2017 15:59
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 24-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության բաժնի ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձևաչափում: Հարցերն առնչվել են մեր երկրի զարգացման հեռանկարներին՝ թե՛ քաղաքական եւ թե՛ տնտեսական համատեքստում, ՀՀ-ԵՄ և ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին, արտաքին քաղաքական գործընթացներին, տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, սահմանային լարվածությանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին եւ այլ խնդիրների:
Անդրադառնալով ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականությանը՝ Է. Շարմազանովն անդրադարձել է ԱԺ նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ծրագրային ելույթին՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ պետության ղեկավարը մեր երկրի զարգացման, առաջընթացի և անվտանգության տեսլականը ներկայացրել է ոչ թե կարճաժամկետ, այլ երկարաժամկետ և ռազմավարական ուղղություններով:
«Մեր ազգային նպատակն ուժեղ և մրցունակ Հայաստանի կերտումն է՝ ուժեղ նոր սերնդով. դա է Հայաստանի Հանրապետության հարստությունը», - հավելել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տարածքային վեճ չէ. մեր խնդիրն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Մեր նպատակն է հասնել նրան, որ Արցախի ժողովրդի կամքը պարտադիր լինի բոլորի համար»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է հայ ժողովրդի միասնականությունը և հանդուրժողականությունը և հավելել, որ միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք հաջողություններ գրանցել թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքական գործընթացներում:
Է. Շարմազանովն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ԵՄ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին եւ առաջիկա անելիքներին՝ ընդգծելով, որ մեր երկիրն արտաքին քաղաքական գործընթացներում իրականացնում է հավասարակշռված քաղաքականություն:

Президент представил видение безопасности страны в долгосрочном и стратегическом направлениях – Эдуард Шармазанов
24/05/2017 16:42
Вице-спикер парламента Армении ЭдуардШармазанов сегодня встретился со студентами отделения политологии факультета международных отношений ЕГУ.
В ходе встречи вице-спикер парламента ответил на вопросы гостей, касающиеся перспектив политического и экономического развития страны, отношений Армения – ЕС и Армения – ЕАЭС, региональных проблем, в частности урегулирования карабахского конфликта, напряженности на границе, системы парламентского управления и др.
Касаясь проводимой властями Армении политики, Э.Шармазанов обратился к программной речи президента Сержа Саргсяна на заседании парламента. Э.Шармазанов подчеркнул то обстоятельство, что глава государства представил видение развития, прогресса и безопасности страны не в краткосрочном, а в долгосрочном и стратегическом направлениях.
«Наша национальная цель – создание сильной и конкурентоспособной Армении, сильной новым поколением, – это богатство Республики Армения», - добавил вице-спикер НС.
Говоря об урегулировании карабахского конфликта, Э.Шармазанов заявил: «Урегулирование карабахского конфликта – не региональный спор: наша задача – в реализации права народа Арцаха на самоопределение. Наша цель – достичь того, чтобы воля народ Арцаха стала обязательной для всех».
Вице-спикер парламента также отметил необходимость солидарности и толерантности армянского народа и добавил, что только в этом случае можно зафиксировать успехи и во внешних, и во внутренних политических процессах.
Э.Шармазанов обратился также к отношениям Армения – ЕС, Армения – ЕАЭС и  предстоящим делам, подчеркнув, что Армения проводит во внешнеполитических процессах взвешенную политику.