Ղազախստանի պատգամավորները հավանության են արժանացրել քաղաքացիությունից զրկելու տեսքով պատիժը
Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավորներն օրենսդրությունը սահմանադրության նորմերին համապատասխանեցնելու համար առաջին ընթերցմամբ հավանության են արժանացրել օրենսդրությունում փոփոխությունները, որոնցով ենթադրվում է քաղաքացիությունից զրկելու տեսքով քրեական պատժի լրացուցիչ ձև, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Քաղաքացիությունից զրկելու տեսքով քրեական պատժի լրացուցիչ տեսակ է նախատեսվում Քրեական օրենսգրքի 21-րդ հոդվածում», - հայտարարել է Ղազախստանի արդարադատության նախարար Մարատ Բեկետաևն օրենքի նախագծի ներկայացման ընթացքում:
Նա հայտնել է, որ պատժի այդ ձևը նախատեսվում է առանձնակի ծանր ահաբեկչական հանցագործությունների 14 հանցակազմով, այդ թվում՝ ահաբեկչություն, ահաբեկչական խմբի ստեղծում և ղեկավարում, ինչպես նաև դրա գործունեությանը մասնակցություն:
«Տվյալ պատիժը դատարանը սահմանելու է բացառիկ դեպքերում՝ գործի հանգամանքների, գործած արարքների ծանրության և հետևանքների ծանրության լիարժեք ուսումնասիրման հիման վրա»,- նշել է նա:

Мажилис Казахстана в I чтении одобрил наказание в виде лишения гражданства
Депутаты мажилиса (нижней палаты) парламента Казахстана одобрили в первом чтении поправки в законодательство для приведения его в соответствие с нормами конституции, которые, в частности, предполагают дополнительный вид уголовного наказания в виде лишения гражданства, передает корреспондент РИА Новости.
«Дополнительный вид уголовного наказания в виде лишения гражданства предусматривается в 21 статье Уголовного кодекса», — сообщил министр юстиции Казахстана Марат Бекетаев, представляя законопроект в ходе пленарного заседания палаты.
По его словам, по 14 составам особо тяжких террористических преступлений, предусмотренных в 10 статьях Уголовного кодекса, предлагается альтернативное наказание в виде лишения гражданства. Например, за акт терроризма, создание и руководство террористической группой и участие в ее деятельности.
Он пояснил, что «данное наказание будет назначаться судом в исключительных случаях на основе полного исследования обстоятельств дела, тяжести совершенных деяний и тяжести наступивших последствий».