Եվրամիությունը և ԱՄՆ-ը պայմանավորվել են ակտիվացնել պայքարը ԻՊ-ի դեմ
ԱՄՆ-ի և Եվրամիության ինստիտուտների ղեկավարները Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը պայմանավորվել են ակտիվացնել «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ մղվող պայքարը, լրագրողներին հայտնել է ԵՄ-ի մի աղբյուր, փոխանցում է РИА Новости-ն:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 25-ին Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Եվրախորհրդի և Եվրահանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկի և Ժան Կլոդ Յունկերի հետ: Ավելի ուշ նրանց միացել են ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին և Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին: «Հակաահաբեկչության հարցի շուրջ համաձայնություն Է ձեռք բերվել ԻՊ-ի դեմ պայքարն ակտիվացնելու վերաբերյալ», - հայտարարել է աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը նաև իր հավանությունն է հայտնել ԿԺԴՀ-ի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու ԵՄ-ի դիրքորոշմանը: «Քննարկվել է՝ ինչպես շարունակել աշխատանքը՝ հիմնվելով արդեն առկա լավ համագործակցության վրա», - նշել է նա:

Евросоюз и США договорились активизировать борьбу с ИГ
Лидеры США и институтов Евросоюза на встрече в Брюсселе договорились активизировать борьбу с террористической группировкой «Исламское государство»  (запрещенное в России), сообщил журналистам источник в ЕС, передает РИА Новости.
Президент США Дональд Трамп в четверг встретился в Брюсселе с председателями Евросовета и Еврокомиссии Дональдом Туском и Жан- Клодом Юнкером. Позже к ним присоединились глава дипломатии ЕС Федерика Могерини и председатель Европарламента Антонио Таяни. «По вопросу антитеррора было достигнуто соглашение об активизации борьбы с ИГИЛ», — заявил источник.
По его словам, США также выразили свое одобрение санкционной позиции ЕС в отношении КНДР. «Обсуждалось, как продолжить работу, основываясь на уже имеющем место хорошем сотрудничестве», — отметил он.