Վոլոդյա Ավետիսյանն ազատ արձակվեց. Տեսանյութ
Քիչ առաջ «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ազատ արձակվեց արցախյան պատերազմի մասնակից, պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանը, փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցը։ Նրան ծանոթներն ու հարազատները դիմավորեցին ծափահարություններով։
Հիշեցնենք՝ ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանը, որը Ազատության հրապարակում բողոքի ակցիաներ էր իրականացնում պահանջելով բարելավել ազատամարտիկների սոցիալական պայմանները, խարդախության և խարդախության փորձի մեղադրանքով Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի վճռով դատապարտվել էր 6 տարի ազատազրկման:
Ըստ քրեական գործի՝ նա քաղաքացուց 2 հազար դոլար է վերցրել վերջինիս թոռանը բանակից ազատելու հարցում օգնելու համար, իսկ մյուս դեպքում՝ 500 դոլար է փորձել վերցնել՝ կրկին բանակում հարցեր լուծելու համար։
Վոլոդյա Ավետիսյանը բազմիցս հայտարարում էր, որ չի ընդունում մեղադրանքն ու պնդել, որ իշխանությունները պարզապես փորձում են պատժել իրեն կազմակերպած բողոքի ակցիաների համար։ Հայաստանի և՛ Վերաքննիչ, և՛ Վճռաբեկ դատարանները մերժեցին Վոլոդյա Ավետիսյանի փաստաբանի բողոքները, և ազատամարտիկը շարունակեց մնալ անազատության մեջ։
Վոլոդյա Ավետիսյանը բազմիցս դիմել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվելու համար, սակայն նրա դիմումները մերժվել են։

Володя Аветисян вышел на свободу
Немногим раньше из Уголовно-исполнительного учреждения «Вардашен» вышел на свободу участник карабахской войны, полковник запаса Володя Аветисян, передает корреспондент Aysor.am. Родственники и друзья встретили его аплодисментами.
Напомним, участник карабахской войны Володя Аветисян, проводивший акции протеста на площади Свободы в Ереване с требованием улучшить социальные условия ветеранов, был приговорен судом общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун к 6 годам лишения свободы.
Володя Аветисян обвинялся в мошенничестве и попытке мошенничества. Согласно материалам уголовного дела, Аветисян «путем обмана и злоупотребления доверием под предлогом оказания содействия в вопросе освобождения от обязательной срочной воинской службы взял у гражданина О.Закаряна сумму в размере 2000 долларов США». В другом случае он пытался получить сумму в размере 500 долларов также для решения вопросов, касающихся службы в армии.
Володя Аветисян неоднократно заявлял о том, что не принимает обвинения и утверждал, что власти просто пытаются наказать его за организацию акций протеста.
И Апелляционный уголовный суд, и Кассационный суд Армении отклонили жалобу адвоката полковника запаса, ветерана карабахской войны Володи Аветисяна об отмене приговора суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун.