Տուսկ. ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն միասնական դիրքորոշում չունեն Ռուսաստանի հարցում
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցում ընդհանուր դիրքորոշում չունեն:  Բրյուսելում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Եվրամիության կառույցների ղեկավարների հանդիպումից հետո այս մասին հայտարարել է ԵՄ Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք ընդհանուր դիրքորոշում չունենք Ռուսաստանի հարցում: Չնայած ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի հակամարտությանը, մենք, կարծես, նույն ուղով ենք ընթանում», - բանակցություններից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տուսկը:
Տուսկը նշել է, որ Թրամփին իր հիմնական մեսիջը եղել է այն, որ իրենց համագործակցության և բարեկամության համար «հատոկ նշանակություն ունեն արևմտյան հիմնարար արժեքները, ինչպիսիք են խոսքի ազատությունը, մարդու իրավունքներն ու մարդու արժանապատվության հանդեպ հարգանքը»:
Նրա խոսքով՝ կարևորն այդ արժեքների, այլ ոչ թե պարզապես շահերի շուրջ համախմբումն է: «Արժեքներն ու սկզբունքներն առաջին հերթին այն բաներն են, ինչի մասին պետք է խոսեն Եվրոպան և Ամերիկան», - հավելել է նա:

Туск заявил об отсутствии общей позиции Евросоюза и США по России
У Евросоюза и США нет общей позиции в отношении России. Об этом заявил председатель Европейского совета Дональд Туск после встречи глав институтов ЕС с президентом США Дональдом Трампом в четверг в Брюсселе, передает РИА Новости.
«У нас нет общей позиции в отношении России», — сказал он журналистам после завершения переговоров.
«У нас нет общей позиции в отношении России, хотя, что касается конфликта в Украине, кажется мы придерживаемся той же линии»,- заявил Туск.
Туск отметил, что его основным мессджем Трампу было то, что «особое значение для нашего сотрудничества и дружбы имеют фундаментальные западные ценности, такие как свобода, права человека и уважение человеческого достоинства».
По его словам, главное консолидироваться вокруг этих ценностей, а не просто интересов. «Ценности и принципы в первую очередь - это то, что должны говорить Европа и Америка»,- добавил он.