Հարավային Կորեան առաջին անգամ թույլատրել է մարդասիրական բեռի առաքումը ԿԺԴՀ
Կորեայի Հանրապետության միավորման նախարարությունը նոր կառավարության աշխատանքի սկսվելուց հետո առաջին անգամ մարդասիրական կազմակերպության անդամների կողմից ԿԺԴՀ այցելելու թույլտվություն է տվել, հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լի Յու Չժինը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Թույլտվությունը ստացել է «Հյուսիսի հայրենակիցների օգնության շարժում» մարդասիրական կազմակերպությունը, որը պլանավորում  է ԿԺԴՀ-ին դեղորայք հանձնել մալարիայի դեմ պայքարելու համար», - նշել է նա:
Պաշտոնյան հավելել է, որ նախարարությունում ներկայում քննարկվում են միջկորեական համագործակցության 19 նախագծեր, որոնք առաջարկել են տարբեր մարդասիրական կազմակերպություններ: Կորեայի Հանրապետության նոր նախագահ Մուն Չժե Ինն ավելի վաղ բազմիցս հայտարարել է Հյուսիսի հետ հարաբերությունների կարգավորման և շփումների վերսկսման անհրաժեշտության մասին, որոնք գործնականում լիովին սառեցվել Էին անցյալ տարվա սկզբից:

Южная Корея впервые за год разрешила отправку в КНДР гуманитарного груза
Министерство объединения Республики Корея впервые после начала работы нового правительства выдало разрешение на посещение КНДР членами гуманитарной организации, сообщил на брифинге для журналистов в Сеуле официальный представитель ведомства Ли Ю Чжин, передает ТАСС.
«Разрешение получила гуманитарная организация "Движение помощи соотечественникам с Севера", которая планирует передать КНДР медикаменты для борьбы с малярией», - заметил он.
Чиновник добавил, что в министерстве в настоящее время на рассмотрении находятся 19 проектов межкорейского сотрудничества, предложенные различными гуманитарными организациями. Новый президент Республики Корея Мун Чжэ Ин ранее неоднократно заявлял о необходимости налаживания отношений с Севером и возобновления контактов, практически полностью замороженных с начала прошлого года.