Վենեսուելայում ցույցերի ընթացքում զոհվածների թիվը հասել է 60-ի
Վենեսուելայում ապրիլի սկզբից շարունակվող հակակառավարական ցույցերի ընթացքում զոհվածների թիվը հասել է 60-ի, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Nacional պորտալի համաձայն՝ զոհերից 3-ն իրավապահ մարմինների աշխատակից է։ Մնացած զոհերը հանդիսանում են քաղաքացիական անձիք։ Նրանց թվում կա 14-18 տարեկան 9 դեռահաս։
Վենեսուելայում բողոքի զանգվածային ցույցերը սկիզբ են առել Գերագույն դատարանի որոշումից հետո՝ լրջորեն սահմանափակելու ընդդիմադիր Ազգային ժողովի իշխանությունը։ Որոշումն արդյունքում չեղարկվել է, սակայն ընդդիմության կողմնակիցները դուրս են եկել փողոցներ՝ դատարանի անդամների հրաժարականի և արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջով։
Այժմ նրանք բողոքում են նաև հիմնադիր ժողովի գումարման դեմ՝ համարելով այն սահմանադրության փոփոխման փորձ։

СМИ сообщили о 60 погибших в ходе протестов в Венесуэле
Число погибших при антиправительственных протестах в Венесуэле уже достигло 60 человек, сообщает Nacional. Официально называлась пока цифра в 55 убитых, передает РИА Новости.
Согласно списку жертв, опубликованному порталом Nacional, среди погибших – три сотрудника правоохранительных органов (один боец национальной гвардии и двое полицейских). Остальные жертвы – гражданские. Среди них девять были подростками в возрасте от 14 до 18 лет.
В Венесуэле с начала апреля идут массовые протесты после решения верховного суда серьезно ограничить власть оппозиционной Национальной ассамблеи. Решение было отменено, но сторонники оппозиции вышли на улицы с требованием отставки членов суда и проведения досрочных выборов.
Теперь они протестуют и против созыва учредительного собрания, считая это попыткой изменить конституцию.