Եթե նոյեմբերից սկսվի վիզա-երկխոսության քայլը, երկուսուկես տարի հետո հնարավոր կլինի վիզա ազատականացում ունենալ. Ստեփան Գրիգորյան
29/05/2017 12:47
Եթե իշխանություններն ունենան քաղաքական կամք, ապա ԵՄ-ի հետ ասոցացման պայմանագրի ստորագրումից հետո ՀՀ-ում մի շարք դրական փոփոխությունների ականատես կլինենք, նման կարծիք Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական» կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
- Պարոն Գրիգորյան, ՀՀ-ԵՄ պայմանագրի ստորագրման թիրախային ամիսը համարվում է նոյեմբերը: Տպավորություն է, որ պայմանագրի ստորագրումը ձգձգվում է: Ինչի՞ հետ եք սա պայմանավորում:
- Պայմանագիրը մարտ ամսին նախաստորագրվել է, դա նշանակում է, որ այս անգամ ի վերջո այն կստորագրվի: Իսկ նոյեմբերն ընտրվել է, որովհետև նոյեմբերին անցկացվելու է Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը, և քանի որ պայմանագիրը պատրաստ է, նախաստորագրումը կատարվել է, շատ տրամաբանական է, որ այն նոյեմբերին կստորագրվի:
- Ակնկալվում է, որ պայմանագրի ստորագրմանը կհաջորդի վիզաների ազատականացումը: Ի՞նչ եք կարծում առաջիկայում սա իրականություն կդառնա:
- Հստակ կարող եմ ասել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր պայմանագրի մեջ վիզային առնչվող հարցերը կլինեն: Հայաստանը և ԵՄ-ն հայտարարում են, որ Հայաստանը կարող է անցել վիզա- երկխոսության: Մենք հիմա առաջին փուլում ենք, որը կոչվում է վիզա հեշտացում, իսկ վիզա-երկխոսությունը երկրորդ քայլն է: Այն շատ կարևոր է: Կարծում եմ, որ եթե նոյեմբերից սկսվի վիզա-երկխոսության քայլը, և Հայաստանը հետևողական ռեֆորմներ իրականացնի, որի համար առաջին հերթին պետք է հակադիսկրիմինացիոն օրենսդրության ներդրում և կոռուպցիայի դեմ պայքար, ապա երկու -երկուսուկես տարի հետո հնարավոր կլինի վիզա ազատականացում ունենալ:
- ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին ԵՄ-ի կողմից ՀՀ աջակցության հինգ առաջնահերթություն էր նշել, որում կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների և դատական համակարգի բարելավման մասին էր խոսվում: Այս համակարգերում փոփոխության ականատես կլինե՞նք:
- Հույսով եմ, որ կլինենք: Շատ բան կախված է քաղաքական էլիտայի և իշխանությունների քաղաքական կամքից: Գիտենք, որ մի քանի օր առաջ հայտարարվեց, որ պլանավորվում է Հայաստանում ստեղծել հանձնաժողով, որը կպայքարի կոռուպցիայի դեմ: Մինչև այսօր ինչ տեսել եք, իմիտացիա էր, եթե հիմա հայտարարեցին, որ անկախ մարմին կստեղծեն, եթե դա խաղ չլինի, հանձնաժողովն անկախ լինի, դրանում լինեն անկախ հասարակական, քաղաքական գործիչներ, որոնք իշխանությունից կախվածություն չունեն, շատ իրատեսական կլինի և հնարավոր կլինի շատ արագ հաջողությունների հասնել: 3-5 տարվա ընթացքում մենք կտեսնեք և՛ պայքար կոռուպցիայի դեմ, և՛ ավելի լավ կառավարում:
- Առաջնահերթությունների մեջ Պ. Սվիտալսկին նաև առանջնացրել էր ընտրական համակարգի բարեփոխում: Հաշվի առնելով ընտրությունների վերջին փորձը՝ կարծում եք այս համակարգում փոփոխությունների ականատես կլինե՞նք:
- Նորից նույն խնդիրն է, թե արդյոք իշխանությունը կունենա քաղաքական կամք: Սվիտալսկին ակնհայտ նկատի ուներ ռեյտինգային համակարգը, հարց է, արդյոք կլինի քաղաքական կամք հրաժարվել մեծամասնական համակարգից և անցնել բազմակուսակցական քվեարկության: Եթե կամք լինի, մենք շատ արագ կտեսենք այդ իրագործումը, եթե կամք չլինի, ոչ մի բան էլ չենք տեսնի, և սա իմիտացիա կլինի: Պարզ է, որ այն աջակցությունը, որը ԵՄ-ն տալիս է էֆեկտիվ չի օգտագործվի, և արդյունքում այդ աջակցությունը կփոքրանա ու կփոքրանա, եթե կամք ցուցաբերենք ու նոր պայմանագրի ստորագրումից հետո ակտիվ աշխատենք, պարզ է, որ այդ արդյունքները կտեսնենք:

Степан Григорян: Если в ноябре начнется диалог вокруг виз, через два-два с половиной года либерализация виз может стать реальностью
29/05/2017 15:13
После подписания нового рамочного соглашения с ЕС мы можем стать свидетелями ряда позитивных изменений в Армении, если власти страны проявят политическую волю. Такое мнение высказал в беседе с Aysor.am руководитель Центра глобализации и региональных исследований, политолог Степан Григорян.
- Господин Григорян, сроком подписания нового Соглашения Армения – ЕС считается ноябрь. Создается впечатление, что подписание договора затягивается. Чем это обусловлено?
- Договор был парафирован в марте, это значит, что в этот раз документ, наконец, будет подписан. А ноябрь выбран, поскольку саммит Восточного партнерства запланирован в ноябре: документ готов, парафирование состоялось и вполне логично, что он будет подписан в ноябре.
- Ожидается, что после подписания договора начнется процесс либерализации виз. На Ваш взгляд, может ли это стать реальностью в ближайшее время?
- Четко могу сказать, что в новом договоре Армения – ЕС будут вопросы, касающиеся визового режима. Армения и ЕС заявляют, что Армения может перейти в диалогу вокруг визового режима. Мы сейчас на первом этапе, а диалог вокруг либерализации визового режима – второй шаг. Он очень важен. Думаю, что если в ноябре начнется диалог вокруг виз и Армения осуществит последовательные реформы, для которых в первую очередь необходимо внедрение антидискриминационного законодательства и борьба против коррупции, через два-два с половиной года либерализация виз может стать реальностью.
- Глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский отметил в вопросе содействия ЕС пять приоритетов, в их числе борьба с коррупцией, права человека и реформа судебной системы. Станем ли мы свидетелями изменений в этих сферах?
- Надеюсь, что да. Многое зависит от политической воли политической элиты и власти. Знаете, несколько дней назад было объявлено о том, что в Армении планируется создать комиссию, которая будет бороться против коррупции. Все что мы видели по сей день, было имитацией. Сейчас объявили, что будет сформирован независимый орган, если это не станет игрой и комиссия будет действительно независимой: в нее состав войдут общественные, политические деятели, которые не зависят от власти, то вполне реально, что успеха можно будет достичь очень быстро. В течение 3-5 лет мы увидим и борьбу против коррупции, и более хорошее управление.
- В числе приоритетов Петр Свитальский также отметил реформирование избирательной системы. На Ваш взгляд, учитывая последний опыт выборов, станем ли мы очевидцами изменений в этой системе?
- Вопрос опять в том, проявят ли власти политическую волю. Петр Свитальский явно имел в виду рейтинговую систему, проявит ли власть политическую волю, чтобы отказаться от рейтинговой системы и перейти  к многопартийному голосованию. Если будет воля, мы очень быстро увидим это, а в случае ее отсутствия – ничего не увидим, это станет очередной имитацией. Ясно, что если оказываемое ЕС содействие не будет использоваться эффективно, в результате эта помощь будет постепенно уменьшаться. Если же мы проявим волю и после подписания нового соглашения начнем активно работать, ясно, что увидим эти результаты.