ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ից հայտնել են Մոսուլում երեխաների զանգվածային սպանությունների մասին
«Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական կազմակերպության զինյալները կազմակերպում են այն ընտանիքների երեխաների սպանություններ, որոնք մտադրվել են հեռանալ Իրաքի Մոսուլ քաղաքից, հայտնել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ), փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Նրանք երեխաներին օգտագործում են որպես պատերազմ վարելու միջոց, որպեսզի մարդկանց թույլ չտան հեռանալ քաղաքից: Դա մեկ անգամ ևս վկայում է, թե որքան դաժան ու աղետալի է այս պատերազմը», - հայտարարել է Իրաքում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Փիտեր Հոքինսը:
Նա հայտնել է, որ կազմակերպությունն ունի փաստացի ապացույցներ, որ ահաբեկիչներն սպանում են երեխաներին, որպեսզի մարդկանց թույլ չտան հեռանալ Մոսուլից՝ այդ կերպ ահաբեկելով նրանց, ովքեր նման մտադրություններ ունեն: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալով՝ 2014 թվականին «Իսլամական պետության» կողմից Իրաքի տարածքի շուրջ մեկ երրորդի գրավման պահից ի վեր  երկրում զոհվել է 1075 երեխա, ավելի քան 1,1 հազարը վիրավորել են:

ЮНИСЕФ сообщил о массовых убийствах детей в Мосуле
Боевики террористической организации ИГИЛ (запрещена в РФ) практикуют убийства детей из семей, которые намереваются покинуть иракский город Мосул, сообщил Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), передает «Интерфакс»
«Они использую детей как средство ведения войны, чтобы не дать людям покинуть город. Это еще раз свидетельствует о том, насколько неразборчива и катастрофична эта война», - заявил представитель ЮНИСЕФ в Ираке Питер Хокинс.
Он сообщил, что организация располагает документальными доказательствами того, что террористы убивают детей, чтобы не дать людям покинуть Мосул, запугивая таким образом тех, кто вынашивает такие планы. По данным ЮНИСЕФ, с момента захвата ИГИЛ в 2014 году около трети иракской территории, в стране погибли 1 тыс. 75 детей, более 1,1 тыс. получили ранения.