Եվրահանձնաժողովի նախագահ. Չեմ հասկանում, թե ինչ է ուզում Մեծ Բրիտանիան
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի նախնական հավաստիացումը, որ ԵՄ քաղաքացիները կկարողանան Brexit-ից հետո ևս մնալ Մեծ Բրիտանիայում, բավարար չէ: Այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելում ընթացող ԵՄ գագաթնաժողովում, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Գագաթնաժողովի երկրորդ օրը նրան հարցրել են, թե հասկացել է արդյոք, թե հատկապես ինչի է ուզում հասնել Լոնդոնը Brexit-ի արդյունքում: Այդ հարցին նա պատասխանել է հստակ՝ «ոչ»:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյն իր ելույթում ասել է, որ ԵՄ քաղաքացին, որն ապրել է Բրիտանիայում 5 տարի, նոր ներգաղթյալի կարգավիճակ կստանա, նրան հասանելի կլինեն կրթությունը, բուժօգնությունը, սոցիալական արտոնությունները: Նա ասել է, որ մարդիկ արժանի են, որ վստահ լինեն իրենց վաղվա օրվան: Սակայն Յունկերը իր հերթին հայտարարել է, որ նրանք շատ ավելիին են արժանի:
Մեյը նշել է, որ իր առաջարկը կգործի միայն այն դեպքում, եթե նույնպիսի իրավունքներ տրվեն ԵՄ-ում բնակվող Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին:

Глава Еврокомиссии: Не понимаю, чего хочет Британия
Президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что предварительного предложения Великобритании гражданам ЕС остаться в стране после того, как она покинет союз, недостаточно. Об этом он заявил на саммите ЕС в Брюсселе, передает русская служба BBC.
На второй день саммита его спросили, сумел ли он яснее понять, чего именно хочет добиться в ходе «брексита» британское правительство. На этот вопрос он ответил резким и четким «нет».
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй рассказала, что любой гражданин ЕС, который жил в Великобритании пять лет, получит новый иммиграционный статус с доступом к образованию, медицине и другим социальным льготам. Она говорила, что люди заслужили уверенность в завтрашнем дне. Однако Юнкер со своей стороны заявил, что они заслужили гораздо больше.
Мэй подчеркнула, что ее предложение действует лишь в том случае, если такие же права будут предоставлены британским гражданам, проживающим в других странах ЕС.
По мнению Мэй, ее предложение гарантирует некоторую определенность 3 миллионам европейцев, которые уже построили карьеру в Британии, обзавелись семьей и внесли свой вклад в благополучие британского общества. При этом пока не ясно, с какого момента будет отсчитываться пятилетний срок пребывания.