Թիլերսոնը զանգահարել է Լավրովին
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը զանգահարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրի միջև երկխոսության հարցը: Լավրովն ընդգծել է Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով կիրառվող պատժամիջոցների անօգտակարությունը, ինչին հերթական անգամ Վաշինգտոնը դիմել է հունիսի 20-ին:
Նրա խոսքով` ռուս-ամերիկյան հարաբերություններն առանց այն էլ դժվարին ժամանակներ են ապրում, իսկ նման գործողությունները դրանք էլ ավելի մեծ ռիսկի առաջ են կանգնեցնում:
Նշվում է, որ Մոսկվան ստիպված է եղել հետաձգել հունիսի 23-ին նախատեսված հանդիպումը արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարների տեղակալների միջև, որի ընթացում պետք է քննարկվեին ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում առկա խնդիրները:

Тиллерсон позвонил Лаврову
Госсекретарь США Рекс Тиллерсон позвонил российскому министру иностранных дел Сергею Лаврову. Об этом говорится в заявлении на сайте российского МИД,  передает Lenta.ru.
Стороны обсудили диалог двух стран: при этом Лавров «указал на иллюзорность попыток санкционного давления на Россию, к чему Вашингтон в очередной раз прибег 20 июня».
По его словам, российско-американские отношения и без того переживают сложный период, а такие действия подвергают их еще большему риску.
В заявлении также говорится, что Москва вынуждена была отложить намечавшуюся на 23 июня встречу заместителей глав внешнеполитических ведомств, в ходе которой предполагалось обсудить накопившиеся проблемы в российско-американских отношениях.