ԱՄՆ-ն Սիրիա է ուղարկում մի խումբ պաշտոնյաների
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Սիրիա է ուղարկում քաղաքացիական խումբ՝ փորձելու վերադարձնել կայունությունն այն շրջաններում, որոնք ԱՄՆ-ի կողմից օժանդակվող ընդդիմության կողմից ազատագրվել են «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից: Այս մասին գրում է New York Times-ը՝  հղում անելով ամերիկացի պաշտոնյաներին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Պարբերականի տվյալներով՝ խումբը բաղկացած է յոթ հոգուց: Դրա կազմում են Պետդեպի ներկայացուցիչներ, անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցներ, ոմանք արդեն ժամանել են Սիրիա:
Քաղաքացիական խմբի առաքելության նպատակն է կանխել մարդասիրական ճգնաժամը և օգնել սիրիացիներին վերադառնալու տուն: Մասնագետները կկազմակերպեն զինյալների կողմից թողնված ճանապարհամերձ ռումբերից տարածքների մաքրման, էլեկտրականության և խմելու ջրի մատակարարման վերականգնման աշխատանքներ։

NYT: США направляют в Сирию группу чиновников
Администрация американского президента Дональда Трампа направляет в Сирию группу гражданских, чтобы попытаться вернуть стабильность в регионы, освобожденные поддерживаемой США оппозицией от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (запрещенное в России), пишет газета New York Times со ссылкой на американских чиновников, передает РИА Новости.
По данным издания, группа состоит из семи человек. В ее состав входят представители госдепа США и сотрудники служб безопасности, некоторые уже прибыли в Сирию.
Целью миссии, информация об отправке которой не была обнародована, является предотвращение гуманитарного кризиса и помощь сирийцам в возвращении домой. Специалисты организуют работы по очистке территорий от отставленных боевиками придорожных бомб, восстановлению электроснабжения и доступа к питьевой воде.