Կատարն անընդունելի է համարում արաբական երկրների կողմից ներկայացված պահանջները
Կատարն անընդունելի է համարում շրջափակումը վերացնելու համար արաբական երկրների կողմից ներկայացված պահանջները, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Այդ պահանջների ցանկն ապացուցում է այն, ինչի մասին հենց սկզբից խոսել է Կատարը: Անօրինական շրջափակումն ահաբեկչության դեմ պայքարի հետ որևէ առնչություն չունի: Դրա նպատակը Կատարի ներքին գործերին միջամտելն է ու երկրի ինքնավարությունը սահմանափակելը», - ասել է Կատարի կառավարության մամուլի խոսնակ շեյխ Սաիֆ ալ-Տանին:
Նա նշել է, որ կառավարությունն ուսումնասիրում է արաբական երկրների կողմից ներկայացված պահանջները և պատասխան է պատրաստում: Ավելի վաղ Կատարի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ արաբական երկրների ներկայացրած պահանջների 5 ցանկը հակասում է մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ միջազգային կոնվենցիաներին և երկրի կառավարությանը կոչ էր արել հրաժարվել այդ պահանջներից:
Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսը և Բահրեյնը Քուվեյթի միջոցով ուրբաթ Կատարին 13 կետից բաղկացած խիստ պահանջներ են ներկայացրել` ներառյալ Իրանի հետ հարաբերությունների սահմանափակումը: Նրանք այդ պահանջների կատարումը որակել են Կատարի հետ հարաբերությունները նորմալացնելու պայման: Ծրագրի համաձայն` Կատարը միայն կոմերցիոն կապեր կունենա Իրանի հետ, որոնք թույլատրելի են Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի և միջազգային պատժամիջոցներով:

Требования арабских стран не устроили Катар
Катар назвал неприемлемыми и невыполнимыми требования, выдвинутые арабскими странами для отмены блокады, сообщает «Интерфакс».
«Список требований подтверждает то, о чем Катар говорил с самого начала. Нелегальная блокада не имеет никакого отношения к борьбе с терроризмом, она связана с ограничением суверенитета Катара и вмешательством в нашу внешнюю политику», - заявил пресс-секретарь правительства Катара шейх Саиф аль-Тани.
По его словам, сейчас правительство страны изучает список условий, выдвинутых арабскими странами, и готовит ответ. Ранее Национальный комитет по правам человека Катара заявил, что представленный арабскими странами список требований противоречит положениям международных конвенций о защите прав человека, и призвал правительство страны отказаться от выполнения этих требований.
В пятницу Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет и Бахрейн через представителей Кувейта передали Катару список из 13 жестких требований, включая ограничение связей с Ираном. Они назвали выполнение этих требований в 10-дневный непременным условием нормализации отношений с Дохой. Согласно проекту, Катар будет иметь право лишь на коммерческие связи с Ираном, которые допускаются санкциями США и международными санкциями против Тегерана.