Դոհան պատրաստ է համակողմանի հարաբերություններ զարգացնել Իրանի հետ
Կատարը ցանկանում է Իրանի հետ համակողմանի հարաբերությունները զանգացնելու միջոցով նաև լուծել խնդիրները իսլամական աշխարհի հետ: Այս մասին Կատարի Էմիր Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանին ասել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Կատարի էմիրը հայտարարել է. «Իմ երկիրը պատրաստ է համակողմանի հարաբերությունների զարգացմանը Իրանի հետ, ինչպես նաև համագործակցության արդյունքում լուծել իսլամական աշխարհի խնդիրները, որը գտնվում է դժվարին փուլում», - ասել է Ալ Թանին:
Իր հերթին Իրանի նախագահը հայտարարել է, որ Իրանի համար ընդունելի չէ մի շարք արաբական երկրների կողմից Կատարի մեկուսացումը:

Доха готова к комплексному развитию отношений с Ираном
Катар намерен развивать комплексные отношения с Ираном, а также сотрудничать с ним для разрешения проблем исламского мира. Об этом эмир Катара Тамим бен Хамад Аль Тани заявил в ходе телефонного разговора с президентом Ирана Хасаном Роухани, передает РИА Новости.
Эмир Катара заявил, что «его страна готова к комплексному развитию отношений с Ираном и сотрудничеству для разрешения проблем исламского мира, который находится в тяжелых условиях».
В свою очередь президент Ирана Хасан Роухани отметил, что изоляция Катара со стороны ряда арабских стран является неприемлемой для Ирана.