Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում ահաբեկչության կազմակերպիչն օգտվել է Telegram հավելվածից
Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում ապրիլի 3-ին ահաբեկչություն իրականացրած անձն ու կազմակերպիչն օգտագործել են Telegram մեսենջերը: Այդ մասին ТАСС-ին հայտնել են ՌԴ Ավտանգության դաշնային ծառայության հանրային կապերի կենտրոնից:
«Սանկտ Պետերբուրգի մետրոպոլիտենում ապրիլի 3-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության հետաքննության ընթացքում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայությունը ստացել է լիարժեք տեղեկատվություն, որ մահապարտ ահաբեկիչը, նրա հանցակիցները և օտարերկրացի կազմակերպիչն օգտագործել են Telegram մեսենջերը՝ կազմակերպման բոլոր փուլերում իրենց հանցավոր մտադրությունները թաքցնելու և ահաբեկչական հարձակումը նախապատրաստելու համար», - հայտնել են ծառայությունից:
Գերատեսչությունից նաև հավելել են, որ Telegram-ն առավել ակտիվ օգտագործվում է ահաբեկիչների կողմից՝ չաթեր ստեղծելու համար:
Սանկտ Պետերբուրգի մետրոպոլիտենում տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով զոհվել էր 15 մարդ և ահաբեկիչը: Տուժել է 102 մարդ: Մեղադրանք է առաջադրվել  11 անձի:

ФСБ: исполнитель теракта в метро Петербурга использовал Telegram
Мессенджер Telegram использовался исполнителем и куратором террористического акта, совершенного в метрополитене Санкт-Петербурга 3 апреля. Об этом ТАСС сообщили в Центре общественных связей ФСБ России.
«В ходе оперативного сопровождения расследования теракта 3 апреля в метрополитене Санкт-Петербурга ФСБ России получена достоверная информация об использовании террористом-смертником, его пособниками и зарубежным куратором мессенджера Telegram для сокрытия своих преступных замыслов на всех стадиях организации и подготовки террористического акта», - подчеркнули в ФСБ.
В ведомстве также добавили, что Telegram  наиболее активно используется террористами для создания чатов.
В результате теракта погибли 15 человек и сам террорист, который привел в действие взрывное устройство. Пострадавшими признаны 102 человека. Обвинение предъявлено 11 фигурантам уголовного дела