Եվրահանձնաժողովը Google-ին տուգանել 2,4 մլրդ եվրոյով
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) որոշել է ամերիկյան Google կորպորացիային տուգանել ռեկորդային 2,4 մլրդ եվրոյով՝ Եվրամիության հակամենաշնորհային օրենքները խախտելու համար, ասված է ԵՀ- ի հայտարարության մեջ, որը երեքշաբթի տարածվել է Բրյուսելում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ընկերությունը չարաշահում է իր՝ որպես որոնողական համակարգի գերիշխող դիրքը շուկայում՝ անօրինական առավելություն տալով Google-ի այլ արտադրանքի», - նշվում է փաստաթղթում:
Google-ում հայտարարել են, որ ընկերությունը կարող է Եվրոպական դատարանում գանգատարկել ԵՀ-ի որոշումը:
«Մենք հարգալից անհամաձայնություն ենք հայտնում այն եզրակացությունների կապակցությամբ, որոնք հրապարակվել են այսօր: Մենք մանրակրկիտ կուսումնասիրենք հանձնաժողովի որոշումը, մենք քննարկում ենք գանգատարկում տալու հնարավորությունը», - ասված է կորպորացիայի պաշտոնական բլոգում հրապարակված հայտարարության մեջ:

Еврокомиссия оштрафовала Google на €2,4 млрд
Еврокомиссия (ЕК) решила оштрафовать американскую корпорацию Google на рекордные €2,42 млрд за нарушение антимонопольных правил Евросоюза. Об этом говорится в заявлении ЕК, распространенном во вторник в Брюсселе, передает ТАСС.
«Компания злоупотребляет своим доминирующим положением на рынке в качестве поисковой системы, давая незаконное преимущество другому продукту Google», - отмечается в документе.
В Google заявили, что компания может подать апелляцию в Европейский суд на решение ЕК. «Мы выражаем уважительное несогласие с выводами, обнародованными сегодня, - говорится в заявлении, опубликованном в официальном блоге корпорации во вторник. - Мы детально изучим решение комиссии, мы рассматриваем возможность подачи апелляции».