ՄԱԿ. ԿՀԶՈՒ-ի կոլումբիացի ապստամբները հանձնել են ամբողջ զենքը
«Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժեր» (ԿՀԶՈՒ) ապստամբական խմբավորումը կատարել է զինաթափման իր բոլոր պարտավորությունները կառավարության հետ հաշտության համաձայնագրի շրջանակներում, հայտնել է Կոլումբիայում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այսօրվա դրությամբ ներկայացուցչությունում է պահվում ԿՀԶՈՒ-ի ամբողջ գրանցված անհատական զենքը. 7132 միավոր, բացառությամբ այն զենքի, որը, «ճանապարհային քարտեզին» համապատասխան, ԿՀԶՈՒ-ի 26 ճամբարների անվտանգության ապահովման համար կօգտագործվի մինչև 2017 թվականի օգոստոսի 1-ը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Այդ ժամկետում ներկայացուցչությունը պլանավորում է հավաքել ամբողջ մնացած զինանոցը և զենքով կոնտեյներները հեռացնել «նորմալացման անցումային գոտիներից», որոնք կվերածվեն ապստամբների «ուսուցման և խաղաղ կյանքի վերադառնալու տարածքների»:
«Զենքից հրաժարումը նշանավորում է նոր Կոլումբիայի սկիզբը, որը շարժվում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Շնորհակալ եմ Կոլումբիայում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությանը նրա աշխատանքի և օգնության համար», - Twitter-ում գրել է հանրապետության նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսը:
Կոլումբիայի կառավարությունը և ԿՀԶՈՒ-ն անցյալ տարվա նոյեմբերի 24-ին ստորագրել են հաշտության համաձայնագիր, որը վերջ է դրել կեսդարյա զինված դիմակայությանը:

ООН: Колумбийские повстанцы из РВСК сдали все оружие
Колумбийская повстанческая группировка «Революционные вооруженные силы Колумбии» (РВСК) выполнила свои обязательство по разоружению в рамках мирного соглашения с правительством. Об этом сообщила в понедельник Миссия ООН в Колумбии,  передает ТАСС.
«На сегодняшний день у Миссии хранится все зарегистрированное индивидуальное оружие РВСК: 7132 единицы, за исключением того оружия, которое, в соответствии с «дорожной картой", будет использоваться для обеспечения безопасности 26 лагерей РВСК до 1 августа 2017 года», - говорится в заявлении.
К этой дате Миссия планирует собрать весь оставшийся арсенал и убрать контейнеры с оружием из «переходных зон нормализации», которые «станут пространствами для обучения и возвращения к мирной жизни» повстанцев.
«Отказ от оружия представляет собой начало новой Колумбии, которая движется в сторону установления мира. Благодарю Миссию ООН в Колумбии за ее работу и помощь», - написал в Twitter президент республики Хуан Мануэль Сантос.
Правительство Колумбии и РВСК подписали 24 ноября прошлого года мирное соглашение, которое положило конец полувековому вооруженному противостоянию.