Կրթության ոլորտում Արցախը զգում է Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի աջակցության անհրաժեշտությունը. Բակո Սահակյան
28/06/2017 10:42
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը  հունիսի 28-ին ներկա է գտնվել Ստեփանակերտում մեկնարկած «Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներ եւ հեռանկարներ» աշխատաժողովի բացմանը:
Երկրի ղեկավարը կարևոր ու պահանջված է համարել կրթության հիմնախնդիրների շուրջ նման ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպումն Արցախում՝ նշելով, որ մեր երկրի ամենամեծ հարստությունը մեր ժողովուրդն է, նրա անսպառ մտավոր ներուժը:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ գիտության և կրթության ոլորտը հանդիսանում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործուն ուղիներից, հատկապես՝ գլոբալիզացիայի ներկա ժամանակահատվածում, հավելելով, որ ինչպես ռազմավարական կարևորագույն այլ ծրագրերի իրականացման գործում, կրթության ոլորտում ևս Արցախը զգում է Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի աջակցության անհրաժեշտությունը:

Сфера науки и образования является одной из действенных направлений укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора
28/06/2017 10:48
Президент Республики Арцах Бако Саакян присутствовал на открытии стартовавшего в Степанакерте семинара «Проблемы и перспективы высшего образования».
Глава государства подчеркнул важность и востребованность организации столь представительного мероприятия по проблемам в сфере образования, отметив, что самым большим богатством страны является народ, его неиссякаемый интеллектуальный потенциал.
Президент Саакян также подчеркнул, что сфера науки и образования является одной из действенных направлений укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора, в особенности на современном этапе глобализации, добавив, что как в деле осуществления других важнейших стратегических программ, так и в сфере образования Арцаху необходимо содействие Матери-Армении и Диаспоры.