ԵԽԽՎ ղեկավարը մտադիր է վիճարկել իր պաշտոնանկությանը նպաստող փոփոխությունների որոշումը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Պեդրո Ագրամունտը մտադիր է վիճարկել նախօրեին պատգամավորների ընդունած բանաձևը, որը թույլ է տալիս կանոնակարգում փոփոխություններ սահմանել։ Այդ փոփոխությունները թույլ կտան սկսել Ագրամունտի պաշտոնաթողության գործընթացը, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով  EFE գործակալությանը։
Տվյալ պահին ԵԽԽՎ-ի կանոնակարգում պաշտոնատար անձի հրաժարականի վերաբերյալ դրույթ չկա։ Նա միայն ինքնակամ կարող է հեռանալ։ Ագրամունտին իմպիչմենթ հայտարարելու հարցը դրվեց, երբ այս տարվա գարնանը վեհաժողովը նրան անվստահության քվե հայտնեց՝ Սիրիա այցի պատճառով։
Ագրամունտի ներկայացուցչի խոսքով՝ ԵԽԽՎ-ի ղեկավարն «իր փաստաբանների հետ ուսումնասիրում է իրավաբանական գործընթացներ սկսելու հնարավորությունը»՝ կանոնակարգի փոփոխությունների դեմ։

Глава ПАСЕ хочет оспорить решение по поправкам об отстранении от должности
Глава Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Педро Аграмунт собирается оспорить резолюцию, принятую накануне депутатами, позволяющую внести поправки в регламент, что позволит начать процесс его отстранения от должности, сообщает агентство EFE,  передает РИА Новости.
На сегодняшний день в регламенте ПАСЕ нет положения об отставке избранного лица. Он может уйти только добровольно. Вопрос о возможности введения импичмента в отношении выборных должностей возник в связи ситуацией, сложившейся весной этого года с Аграмунтом, которому Ассамблея из-за визита в Сирию выразила вотум недоверия, но не смогла отстранить от должности.
По словам представителя Аграмунта, которого цитирует EFE, глава ПАСЕ «изучает со своими адвокатами возможность начать юридические процедуры» против изменения регламента.