Բեռլինն արգելել է Էրդողանին G20-ի ժամանակ  ելույթ ունենալ թուրքերի առաջ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Համբուրգում հուլիսի 7-8-ն անցկացվող G20 գագաթաժողովի ժամանակ ճառով հանդես չի գա հայրենակիցների առաջ: Գերմանիայի կառավարության համապատասխան որոշման մասին հայտնել է ԳԴՀ-ի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելը, փոխանցում է DW.com-ը;
Ըստ նրա՝ ավելի վաղ թուրքական կողմը պաշտոնական հայտ էր ներկայացրել Համբուրգում Էրդողանի ելույթի թույտվություն ստանալու համար:
«ԳԴՀ-ի կառավարությունը չի ցանկանում, որպեսզի այստեղ բնակվող թուրքերին և Թուրքիայից ժամանածներին սադրեն», - նշել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Берлин запретил Эрдогану выступить перед турками во время саммита G-20
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не будет выступать перед соотечественниками в Гамбурге во время саммита G-20, который пройдет 7-8 июля. О соответствующем решении немецкого правительства сообщил в четверг, 29 июня, министр иностранных дел ФРГ Зигмар Габриэль (Sigmar Gabriel),  передает DW.com.
По его словам, ранее турецкая сторона направила официальный запрос о выступлении Эрдогана в Гамбурге перед проживающими в городе турками.
«Правительство ФРГ не хочет, чтобы живущих здесь турок и выходцев из Турции подстрекали», - отметил глава МИД Германии.