Արա Բաբլոյանը պնդել է, որ ՀՀ օրակարգում ռուսաց լեզվին պետական կարգավիճակ շնորհելու մասին հարց չկա ու չի էլ սպասվում. Արսեն Բաբայան
17/07/2017 16:57
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանում ռուսաց լեզվին պետական կարգավիճակ շնորհելու մասին հարց օրակարգում չկա:
«ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղում հակադարձեց՝ պնդելով, որ ՀՀ օրակարգում նման հարց չկա ու չի էլ սպասվում», - Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը:
«Հայաստանում բոլոր դպրոցներում սովորում են ռուսերեն, ուստի ռուսերենի իմացությունը ամբողջությամբ բավարար է։ Կողմերը պայմանավորվեցին հարցին անդրադառնալ ապագայում», - նշեց Ա.Բաբայանը:
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ հայաստանցի վարորդները կկարողանան իրենց վարորդական իրավունքներով աշխատել Ռուսաստանում այն դեպքում, եթե ռուսերենը Հայաստանում ստանա պետական լեզվի կարգավիճակ:

Арсен Бабаян: Ара Баблоян подчеркнул, что в повестке Армении нет и не предполагается вопроса о придании русскому языку официального статуса
17/07/2017 17:27
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян в ходе встречи со спикером Госдумы РФ Вячеславом Володиным заявил, что в повестке Армении нет вопроса о придании русскому языку статуса государственного.
«Спикер парламента Армении Ара Баблоян сразу возразил, отметив, что в повестке Армении такого вопроса нет, и не предполагается», - сказал Aysor.am пресс-секретарь парламента Армении Арсен Бабаян.
«Во всех школах Армении изучают русский язык, посему уровень знания русского полностью удовлетворяет. Стороны договорились обратиться к этому вопросу в дальнейшем», - отметил А.Бабаян.
Ранее сообщалось, что спикер Госдумы России Вячеслав Володин заявил в ходе встречи с Ара Баблояном, что национальные армянские водительские права могут быть признаны в России в соответствии с законом, если в Армении русский язык получит статус официального.