Արցախը «դե յուրե» շարունակում է բանակցային կողմ մնալ. Դավիթ Բաբայան
Կարևոր էր Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ եղած դիրքորոշումները ևս մեկ անգամ կրկնել և ներկայացնել, Aysor.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդմանը տված հարցազրույցին, ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Ընդհանրապես այն, որ ադրբեջանական կողմն` իր կարծր դիրքորոշմամբ ու հայատյաց պետականաշինության փիլիսոփայությամբ, հակամարտության կարգավորման միակ խոչընդոտն է: Մինչև այստեղ չլինեն սկզբունքային և համապարփակ փոփոխություններ, դժվար է լինելու ակնկալել ինչ-որ առաջընթաց գործընթացում և լավ է, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահը ևս մեկ անգամ այդ ամենը կրկնում է և ասում, որ ռազմական ճանապարհով հակամարտության կարգավորումը` այսինքն այն, ինչպես Ադրբեջանն է այն ընկալում, պարզապես հնարավոր չէ», - ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի` Արցախը բանակցային սեղանին վերադարձնելու վերաբերյալ արված դիտարկումներին, Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց` «դե յուրե» Արցախը շարունակում է բանակցությունների մասնակից մնալ:
«Դրա մասին մենք միշտ խոսում ենք և ասում ենք, որ  առանց Արցախի մասնակցության պարզապես անհնարին է հակամարտությունը կարգավորել: Հիմա այդ մասնակցությունն ընթանում է, այսպես ասած, մասնակի ձևով: Մինչև 1997-98թթ. ուղիղ մասնակցություն էր, այնուհետև Ադրբեջանին հաջողվեց այնպես անել, որ արցախյան կողմը դուրս է մնացել բանակցություններից, բայց ուզում եմ ասել, որ «դե յուրե» նոր ձևաչափ չի հաստատվել, որտեղ Արցախը չկա: Որովհետև Արցախ-Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափը՝ գումարած համանախագահները, ընդունվել է կոնսենսուսի հիման վրա` ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթաժողովի ժամանակ` 1994թ.-ին և, որպեսզի փոխվի ու նոր ձևաչափ լինի, նորից պետք է գագաթաժողով լինի, ինչը չի եղել: Փաստորեն, իրավական տեսանկյունից այս ձևաչափը չի համապատասխանում իրականությանը և պետք է վերականգնվի Արցախի մասնակցությունը բանակցություններին», - ամփոփեց Դավիթ Բաբայանը:

Арцах «де-юре» продолжает оставаться стороной переговоров – Давид Бабаян
Позиции вокруг карабахского конфликта очень важно повторить и представить в очередной раз, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, касаясь интервью президента Армении Сержа Саргсяна программе «Р-Эволюция» телекомпании «Армения».
«И в целом то, что азербайджанская сторона, со своей жесткой позицией и антиармянской философией государственного строительства, является единственным препятствием для урегулирования конфликта. Пока здесь не будет принципиальных и всеобъемлющих изменений, сложно ожидать какого-то прогресса в процессе и хорошо, что президент Республики Армения вновь все это повторяет и заявляет, что урегулирование конфликта военным путем, то есть так, как это представляет Азербайджан, – просто невозможно», - сказал Давид Бабаян.
Касаясь заявления Сержа Саргсяна о возвращении Арцаха за стол переговоров, Давид Бабаян подчеркнул, что Арцах «де-юре» продолжает оставаться участником переговоров.
«Мы постоянно говорим об этом и заявляем, что без участия Арцаха невозможно урегулировать конфликт. Сейчас это участие, так сказать, в частичной форме. До 1997-98гг. было прямым, затем Азербайджану удалось сделать так, чтобы арцахская сторона выбыла из переговорного процесса. Однако хочу сказать, что «де-юре» новый формат, в котором нет Арцаха, не подтвержден, поскольку формат Арцах – Армения – Азербайджан плюс сопредседатели был принят на основе консенсуса – во время саммита ОБСЕ в Будапеште в 1994 году, и чтобы он сменился и был установлен новый формат, должен опять состояться саммит, чего не произошло. Фактически, с правовой точки зрения этот формат не соответствует действительности, и участие Арцаха в переговорном процессе должно быть восстановлено», - обобщил Давид Бабаян.