Նախագահի եղբայրը կդառնա Մատենադարանի խորհրդի նախագահ. «Հրապարակ»
Մատենադարանի կառավարման խորհրդի վերջին նիստը, որը վարել է կառավարման խորհրդի նախագահ, նախարար Վիգեն Սարգսյանը, քննարկել է տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանի հաշվետվությունը, որը հայտնվել է օդից կախված վիճակում՝ ԺՊ-ի հրամանը վաղուց դադարել է անօրինական լինելուց, իսկ նրա դոկտորականը դեռ չի հաստատվել, որպեսզի տնօրենի մրցույթ անցկացվի. գրել է «Հրապարակ»-ը:
Նիստում ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը հայտարարել է, որ պատրաստվում են Մատենադարանը դարձնել հիմնադրամ, և դրա կանոնադրության վրա է աշխատում 3 իրավաբանական վարչություն՝ ԿԳՆ-ի, արդարադատության նախարարության և կառավարության։ Վիգեն Սարգսյանն էլ հայտնել է, որ, հավանաբար, վերջին անգամ է մասնակցում խորհրդի նիստին, քանի որ նախարարի աշխատանքը պարտադրում է հրաժարվել այս պաշտոնից։
Հիմնադրամ դառնալուն զուգահեռ, փոփոխություններ կլինեն նաև Մատենադարանի խորհրդի կազմում՝ անդամների թիվը կկրճատվի, և, թերթի տեղեկություններով, խորհրդի նախագահ կդառնա Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Լևոն Սարգսյանը։

«Грапарак»: Брат президента станет председателем Совета правления Матенадарана
На последнем заседании Совета правления Института древних рукописей «Матенадаран» имени Месропа Маштоца, которое вел председатель Совета правления, министр обороны Армении Виген Саргсян обсуждался отчет ВРИО директора Вагана Тер-Гевондяна, который оказался в «подвешенном состоянии», поскольку его докторская еще не утверждена, чтобы можно было провести конкурс на вакантное место директора.
На заседании министр образования и науки Левон Мкртчян заявил, что собираются превратить «Матенадаран» в фонд, и над его уставом работают 3 юридических управления – министерства образования и науки, Минюста и правительства. Виген Саргсян также сообщил, что, по всей видимости, в последний раз участвует в заседании совета, поскольку работа министра обороны вынуждает отказаться от этой должности.
Параллельно с превращением в фонд ожидаются изменения также в составе Совета правления «Матенадарана», сократится количество членов совета. По сведениям издания, председателем Совета правления станет брат президента Сержа Саргсяна – Левон Саргсян.
Газета напоминает о том, что в свое время муссировались слухи о том, что он станет директором Института древних рукописей «Матенадаран».