Ադրբեջանի ՊՆ-ն լռում է 2 մահամերձ զինծառայողի մասին
Հուլիսի 17-ին մի քանի օր առաջ մահացու վիրավորում ստացած Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայող Նահիդ Սոլթանովի (Nahid Soltanov) եղբայրը՝ Էլչին Սոլթանովը հայտնել է, որ Նահիդը, ինչպես նաև նրա ծառայակիցը մահամերձ վիճակում հոսպիտալում են, բժիշկներն ասում են, որ ապրելու հույս չկա: Վիրավոր զինծառայողի եղբայրը այս մասին հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում, հաղորդում է Razm.info-ն։
Էլչին Սոլթանովը նշել է, որ իր եղբայրը և նրա ծառայակիցը Բաքվի կենտրոնական ռազմական հոսպիտալում են: Նահիդ Սոլթանովը գլխի շրջանում է վնասվածք ստացել, իսկ նրա ծառայակիցը՝ կրծքի: Երկուսն էլ կոմայի մեջ են՝ վերակենդանացման բաժանմունքում:
Սոլթանովը նշել է, որ իր եղբայրը մինչև վիրավորվելը 13 ամիս ծառայել է Աղդամի զորամասերից մեկում: Իրենց հուլիսի 14-ի երեկոյան հայտնել են, որ Նահիդը վիրավորվել է:
Զինծառայողներին նախ տեղափոխել են Սարիջալիի հոսպիտալ, երկու անգամ վիրահատել, ապա փոխադրել կենտրոնական հոսպիտալ:
«Եղբորս էլ, նրա ծառայակից ընկերոջ վիճակն էլ ծանր է: Բժիշկներն ասում են. «մենք այս զինծառայողների վիրահատության համար նորմալ սարքավորումներ չունենք»: Եղբայրս սպորտով է զբաղվել, բռնցքամարտիկ է եղել, բժիշկն ասում է. «իրականում սիրտն առողջ է, այդ պատճառով չի մահացել, թե չէ վաղուց մահացած կլիներ: Գլխի աջ կիսագունդը տեղում չէ»:
Բժիշկն ասում է, գնացե՛ք, ձեռներդ երկինք պարզեք, վիրավորի համար Ալլահից կյանք խնդրեք, մենք մեր ձեռքից եկածն արել ենք, բայց հույսը չնչին է, որ կապրի», - նշում է վիրավոր զինծառայողի եղբայրը:
Վիրավոր զինծառայողի եղբայրը նաև հայտնել է, որ իրենց մինչ օրս չեն հայտնում վիրավորման պատճառը: Պաշտպանության նախարարությունը, զորամասի, վաշտի հրամանատարները լռում են: Անգամ չգիտեն որևէ քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ.
«Այնքան հարց ունենք, պատասխան տվող չի գտնվում: Դեռ չգիտենք էլ, հրադադա՞րն է խախտվել, թե՞ զինվորներն իրենց միջև են այս միջադեպը ստեղծել… ոչինչ չգիտենք», - եզրափակում է մահամերձ զինծառայողներից մեկի եղբայրը:
Հիշեցնենք, որ վիրավոր զինծառայողներից մեկի մասին սոցցանցերում տեղեկություններ հայտնվել էին դեռևս հուլիսի 15-16-ին: Մյուս վիրավորի մասին հայտնի է դարձել ավելի ուշ, սակայն նրա անձնական տվյալները դեռ չեն հանրայնացվել: Չնայած զինծառայողների վիրավորվելու մասին հայտնի դառնալուց արդեն գրեթե 6 օր է անցել՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ն որևէ հայտարարություն չի տարածել:

Минобороны Азербайджана молчит о двух тяжелораненых военнослужащих
Брат тяжелораненого несколько дней назад военнослужащего ВС Азербайджана Нахида Солтанова (Nahid Soltanov) – Эльчин Солтанов 17 июля подтвердил информацию о том, что Нахид, а также его сослуживец в тяжелом состоянии госпитализированы, врачи говорят, что надежд нет. Брат раненого военнослужащего сообщил об этом в интервью азербайджанской службе Радио Свобода, передает Razm.info.
Эльчин Солтанов отметил, что его брат и сослуживец находятся в военном госпитале в Баку. Нахид Солтанов ранен выстрелом в голову, а его сослуживец – в грудь. Оба находятся в коме, в реанимационном отделении.
Солтанов отметил, что до ранения брат 13 месяцев служил в одной из воинских частей Агдама. Вечером 14 июля им сообщили о том, что Нахид ранен.
Военнослужащих сначала перевезли в госпиталь Сариджали, два раза прооперировали, затем перевезли в центральный госпиталь.
«Состояние брата и его сослуживца крайне тяжелое. Врачи говорят: "У нас нет нормального оборудования для операции этих военнослужащих". Мой брат занимался спортом, был боксером, врач говорит, что "у него в действительности здоровое сердце, по этой причине пока жив, а то давно бы умер. Правое полушарие головы не на месте".
Врач говорит, "идите, молитесь и просите Аллаха подарить ему жизнь, мы сделали все, что могли, но надежд на то, что выживет, мало"», - отмечет брат раненного военнослужащего.
Он также сообщил, что им по сей день не сообщили причину ранения. Министерство обороны, командиры воинской части и роты молчат. Даже не знают, возбуждено ли какое-то уголовное дело.
«У нас столько вопросов, однако, нет никого, кто даст ответы. Пока даже не знаем, было ли нарушено перемирие или этот инцидент произошел между солдатами… Ничего не знаем», - резюмировал брат одного из находящихся при смерти военнослужащих.
Напомним, информация об одном из раненых военнослужащих появилась в социальных сетях еще 15-16 июля. О другом раненом стало известно позднее, однако его личные данные пока не оглашаются. Несмотря на то, что с тех пор как о ранении военнослужащих стало известно прошло почти 6 дней, Минобороны Азербайджана пока какого-либо заявления не распространило.