Թուրքիան պատրաստվում է միջնորդ լինել Կատարի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման հարցում
Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը հայտարարել է, որ Անկարան կարող է միջնորդ լինել Կատարի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի կարգավորման հարցում, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով  Reuters գործակալությանը:
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կլսի բոլոր կողմերին, բայց Սաուդյան Արաբիան պետք է հրաժարվի 13 պահանջները ներառող ծրագրից և վերանայի այն», - ասել է փոխվարչապետը Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում երկիր՝ Թուրքիայի նախագահի այցից առաջ:
«Ինչ վերաբերում է Կատարին, նա պետք է դրական դիրքորոշում ընդունի, որը կօգնի անցնել բանակցությունների փուլերը, իսկ Թուրքիան կարող է միջնորդ լինել», - հավելել է նա:

Турция собирается стать посредником в разрешении ситуации вокруг Катара
Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш заявил, что Анкара может выступить посредником для разрешения кризиса вокруг Катара, с которым ряд арабских стран разорвали дипломатические отношения, сообщает РИА Новости со ссылкой на  агентство Рейтер.
«Президент (Турции Тайип Эрдоган) будет слушать стороны (конфликта), но Саудовская Аравия должна отказаться от плана, который включает в себя 13 требований, и должна пересмотреть его», — сказал вице-премьер в интервью телеканалу Al Jazeera в преддверии визита в страну турецкого президента.
«Что касается Катара, то он должен занять позитивную позицию, которая положит началу этапам переговоров, а Турция может быть посредником», — добавил он.