Սիրիայում ոչնչացվել է ԻՊ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյա
Սիրիայում օդուժի հարվածի հետևանքով ոչնչացվել է մալայզիացի զինյալ, որը պետք է գլխավորեր «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և միշարք այլերկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման կազմում Հարավ – արևելյան Ասիայից իսլամիստների «բրիգադը»:
Հաղորդվում է, որ 25-ամյա Մուհամադ Ֆուդհայիլ Օմարն ստացած վերքերից մահացել է հունիսին Սիրիայի  Ռաքքա քաղաքի մերձակայքում: Հատուկ ծառայությունները ենթադրում էին, թե նա կդառնա ԻՊ-ի դաշտային հրամանատարներից մեկը և կհամակարգի Հարավ – արևելյան Ասիայից զինյալների գործողություններն՝ ապրիլին նույնպես Սիրիայում ոչնչացված Մուհամադ Վանդիի փոխարեն, որը համարվում քր Մալայզիայում առավել որոնվող ահաբեկիչներից մեկը:
2013 թվականից Իրաքում և Սիրիայում ոչնչացվել է 34 զինյալ Մալայզիայից, այսօրվա դրությամբ այնտեղ է գտնվում առավազն 53 քաղաքացի այդ երկրից:

Один из лидеров малайзийских боевиков ИГ уничтожен в Сирии
Малайзийский боевик, который должен был возглавить «бригаду» исламистов из Юго-Восточной Азии в составе группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещенная в РФ), был уничтожен в Сирии в результате удара авиации, передает ТАСС.
По поступающей информации, 25-летний Мухаммад Фудхаил Омар скончался от полученных ранений в июне в окрестностях города Ракка. Спецслужбы предполагали, что он станет одним из полевых командиров ИГ и будет координировать действия боевиков из Юго-Восточной Азии вместо ликвидированного в апреле также в Сирии Мухаммада Ванди, который считался наиболее разыскиваемым террористом в Малайзии.
По информации спецслужб, с 2013 года в Ираке и Сирии были уничтожены 34 боевика из Малайзии, на сегодняшний день там находятся как минимум еще 53 гражданина этой страны.